Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-04-10, 11:09
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
E36 - προετοιμασία για trackday

Καλημέρα σε όλους, αρχικά να ζητήσω συγγνώμη αν έπρεπε να δημοσιεύσω κάπου αλλού το παρόν αλλά σκέφτηκα οτι είναι μάλλον τεχνικό το θέμα.

Στο ζουμί λοιπόν. Εχω ενα παρθένο Ε36 κουπέ το οποίο πλέον είναι 325 (χωρίς βάνος). Το λέω παρθένο γιατί η εμφάνιση του όπως και τα μηχανικά μέρη είναι εργοστασιακά. Ο μόνος λόγος που έγινε η μετατροπή είναι για να μπορέσει να στηθεί ενα σωστό και αξιόπιστο παιχνίδι για trackdays το οποιο να είναι όσο γίνεται απροβληματιστο αλλά και αποτελεσματικό. Θα ήθελα να τρέξω σε κανονικούς αγώνες αλλά δυστυχώς είναι πολύ πιο δύσκολα εκεί τα πράγματα τόσο για τις μηχανές όσο και για τις τσεπες!

Για να μη σας κουράζω, έχω κάνει καποίες σκέψεις όσον αφορά κάποιες αλλαγές, αλλά επειδή δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία θα ήθελα όσοι γνωρίζουν ή έχουν ασχοληθεί με αγώνες ή μια αντίστοιχη προετοιμασία να βοηθήσουν.

Αρχικές προετοιμασίες λοιπόν:

1. Ελατήρια και ανάρτηση (συνεμπλόκ έχω αγοράσει powerflex και top mount απο Μ3 τοποθετημένα ανάποδα για περισσότερο κάμπερ μπροστά)

2. Ξήλωμα πίσω καθισμάτων και επενδύσεων απο τις μπροστά θέσεις και πίσω.

3. Τακάκια DS2500 μπροστά, στοκ δίσκοι και στόκ τακάκια πίσω. Τοποθέτηση αεροπορικού τύπου σωληνώσεων στα φρένα.

4. Λάστιχα (μάλλον για 048 θα πάω απο camskill και βλέπουμε)

5. Δισκάτο μπλοκέ (θα ήθελα να είναι 3.15 όπως το στοκ αλλά ίσως χρειαστεί κοντύτερο μιας και 190 ίπποι στο Ε36 δεν φτάνουν)



Εχω κάνει και κάποιο κοστολόγιο ενδεικτικό αλλά δε το γράφω γιατί θα με πιάσει απογοήτευση. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ή έχει κάνει κάτι αντίστοιχο ας βοηθήσει. Τhanks.

Απάντηση με παράθεση