Θέμα: RX8
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 07-07-11, 11:12
rotaryPilot Ο χρήστης rotaryPilot δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Μηνύματα: 44
rotaryPilot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο το rx-8 αλλα εχω 2-3 ενστασεις

ο κινητηρας θελει ανακατασκευη με κοστος 2000-3000 ευρω καθε 100.000-120.000 χλμ . Οκ αλλη τεχνολογια ειναι και δεχομαι οτι εχει τις ιδιαιτεροτητες της ομως τα 2-3 χιλιαρικα σε ενα κοινο ατμοσφαιρικο ιδιας αποδοσης δεν υπαρχει περιπτωση να πανε για συντηρηση.

τα 15λ/100 στην πολη ειναι δυστυχως πολλα. Παρα πολλα. Ενας μαλιστα μου ειχε πει πως τα 15 ειναι καλη περιπτωση μιας και σε μετρια κινηση βλεπει συχνα 17-18. Τα 12λ/100 στο ταξιδι εινια οταν πηγαινει με 120 χλμ ανα ωρα σταθερα. Τα περισσοτερα αμαξια 200ιππων καινε 12λ/100 με ταχυτητες 160-180.

Ολα τα rx-8 δυναμομετρουνται λιγοτερο απο οσο δηλωνει ο κατασκευαστης, εν αντιθεσει με τα γερμανικα που ολα δηλωνουν ισο η και λιγοτερο απ οσο ειναι. Δυστυχως για τα αλογα τους ειναι αρκετα αργα κι αυτο διοτι δεν εχουν γεματη καμπυλη ροπης στις μεσσαιες.

Οντως τουρμπιζονται ευκολα. Ειχα γνωρισει ενα ατομο που ειχε ρχ-8 με τουρμπο και το πουλησε διοτι ηθελε βυτιοφορο για να κατεβει ως τα λιμανακια. Οχι οτι του λειπαν απλα το αμαξι ειχε γινει γκαζια-και-ευρω.

Στα υπολοιπα συμφωνω:

Αριστο στησιμο. Και πολυ fun-to-drive πραγμα που λειπει απο πολλα πισωκινητα στις μερες μας.
Χαμηλη ασφαλεια-τελη.
Πολυ καλη αξιοπιστια (ειμαι κι εγω γιαπωνεζοφιλος)
4 θεσιο αλλα πολυ ομορφο και ξεχωριστο στυλ κουπε.

Με το υγραεριο ειχα διαβασει καποτε και ειδα οτι δεν γινοταν δουλεια. Τωρα μπαινει η ακομα δεν το χουν καταφερει?

Με την κοντρα τι εγινε??

Γεια σου φίλε μου,

Θα σου πω τι ισχύει και τι όχι από αυτά που έχεις αναφέρει.

Ο κινητήρας δεν θέλει rebuild κάθε 120.000χλμ. Έχουμε στην παρέα αμάξια που ξεπερνάνε τα 160.000χλμ χωρίς πρόβλημα. Επίσης υπάρχει η εναλλακτική μεταχειρισμένου μοτέρ με 1500 euros.

Τα RX βγάζουν λιγότερο στο dyno επειδή δεν επαρκεί ο αέρας. Οι επιδώσεις τους όντως εκφράζουν 192 και 231 άλογα που δίνει ο κατασκευαστής για το challenge και cosmo.

Τα RX είναι αργά στην ευθεία αλλά πολύ γρήγορα σε στροφές. Μην ξεχνάμε πως οι δρόμοι δεν είναι μόνο ευθείες αλλά σίγουρα το 8αρι δεν είναι για dragster αγώνες.

Εγώ που έχω RX-8 turbo βγάζω με ένα ντεπόζιτο 61λτ περίπου 420χλμ. Τα λιμανάκια από το σπίτι μου είναι 15χλμ οπότε με 420χλμ στο ντεπόζιτο δεν θέλω βυτιοφόρο.

Με υγραέριο γίνεται κανονικά δουλειά και έχουμε στην παρέα 8αρι με υγραέριο και τώρα θα τουρμπίσει.
Απάντηση με παράθεση