Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 14-06-11, 16:23
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι γιατί φοβάμαι ότι θα το χάσω! με τον Α ή Β τρόπο όμως στεγνώνοντας το μίγμα και κόβωντας καύσιμο είναι σαν να κάνεις eco tuning οπότε έχεις οικονομία μη ρίχνοντας καύσιμο, έτσι δεν είναι? όταν ο άλλος όμως ψάχνεται έτσι, όταν θα χάσει ένα 20% απόδοσης θα πρέπει να μην το δώσει σημασία γιατί έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του
Όχι, γιατί σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο με OBD (δηλαδή από την δεκαετία του 80 και ύστερα...) το αυτοκίνητο θα διορθώσει μόνο του και το ρελαντί και το μίγμα υπό φορτίο μέσω των αισθητήρων του. Όσο και να του πεις να κόψει με παράλληλο εγκέφαλο, αντιστασούλες κτλ, θα διορθώσει μόνο του και θα ψεκάσει όσο αυτό θέλει. Μόνο να ξεγελάσεις τον λ μπορείς ώστε να νομίζει το αυτοκίνητο ότι κάνει πλούσια μίγματα και θα κόψει καύσιμο μόνο του αλλά θα το πάρεις στο χέρι πριν την επόμενη αλλαγή λαδιών, τα φτωχά μίγματα είναι καταστροφικά για τον κινητήρα και γι'αυτό πάντα προσπαθεί να διορθώσει μόνο του. Δεν χάνεις 20% απόδοση, τον κινητήρα τον ίδιο χάνεις...

Αν έρθεις στην επόμενη συνάντηση, θύμισέ μου να φέρω το Laptop μαζί μου να σου δείξω τι εννοώ πάνω στο δικό μου αυτοκίνητο που είναι και 20-ετίας. Θα βάλω τον εγκέφαλο του υγραερίου να ψεκάζει τα μισά ms απ'ότι πρέπει και ο μαμά εγκέφαλος αμέσως θα προσαρμόσει τον χρονισμό του διπλασιάζοντας ώστε να ψεκάζει ακριβώς τον ίδιο χρόνο με πριν.
Απάντηση με παράθεση