Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #101  
Παλιά 31-08-15, 11:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DiMiTrIs_ Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο ψεκασμου ειναι..εχει ενα μπεκ
το λεω επειδη το κανει απο το καινουριο
επειδη ρωτησα στο φορουμ τους αλλου και μου ειπαν ετσι το κανει...
(θα ψαξω να δω και αν μου το ειχε τεκμηριψμενα δικαιολογησει κανεις γιατι)
και και το λεω επειδη φαινεται ξεκαθαρα οτι με καποιο τροπο διαβαζει οτι το αμαξι κυλαει εστω και απειροελαχιστα
δεν βαζω το χερι μου στη φωτια
(για να μην μπερδεψω σκοπιμως δν ανεφερε οτι στη δικια μου κατηγορια σιερρα πεφτουν οι στροφες οταν τσουλαει αντι να ανεβαινουν.......ψιλορεταρει....πραγμα που με κανει πιο δυσκολο να ερμηνευσω γιατι να το κανουν ετσι)
ενω το οταν ανεβαζει στροφες μπορεις να δωσεις καποιες ερμηνιες για ασφαλεια ξερω γω
θελω να πω οτι παιρνει μετρηση στανταρ απο την ταχυτητα και δν πρεπει να ειναι λογω υποπιεσεων οι συγκεκριμενες περιπτωσεις
επισης το αμαξι εχει vss vehicle speed sensor που καπου το αξιοποιει
Ολα τα ψεκαζόμενα έχουν αισθητήρα ταχύτητας.
Με αυτό τον τρόπο αλλάζουν το αβάνς, και το χρόνο των ψεκασμού των μπέκ.
Αυτό το κάνουν φυσικά σε συνδυασμό με τον αισθητήρα φορτίου.
Εάν το όχημα κινείται, έστω και λίγο, αυτό σημαίνει οτι δεν θα χρειαστεί να πατήσεις το γκάζι να ανεβάσεις στροφές, να αφήσεις συμπλέκτη γλυκά κλπ για να ξεκινήσεις, αλλά θα κάνεις rolling start...
Σε αυτό το σημείο, ψεκάζουμε περισσότερη ώρα, αλλά αλλάζουμε το αβάνς και το μείγμα μας μέσω του MAF για να κρατήσουμε ίδιο το ρελαντί.
Εαν φυσικά κατά την διαδικασία έχεις αλλαγή του ρελαντί, χωρίς να έχει έρθει φορτίο, καταλαβαίνεις και μόνος σου οτι έχεις βλάβη..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση