Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 14-12-11, 20:23
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω καποιες αποριες σχετικα με το αυτοκινητο.

α) απο τοτε που το πηρα οταν στριβω το τιμονι τερμα η' λιγο πριν το τερμα ακουγεται ενα "σκουξιμο" , σαν να τριζει λιγο.αυτον τον θορυβο τον ακουω απο μεσα.δεν δοκιμασα απεξω να ακουσω.οταν το ειπα στην αντιπροσωπεια μουπε, φερε να το βαλουμε μεσα να δουμε τι εχει.οταν ομως του περιεγραψα οτι το κανει οταν το στριβω τερμα μουπε ο αρχιμηχανικος οτι δεν κανει ετσι κιαλλιως να στριβουμε αυτα τα καινουρια τιμονια τερμα γιατι χαλανε.

αυτο που ειπε ο προισταμενος ισχυει?
ενω ειμαι στην εγγυηση οταν το αυτοκινητο μπαινει μεσα για ελεγχο οι διαγνωσεις γενικα ειναι δωρεαν η' επι πληρωμη?

β) το αυτοκινητο το αγορασα οπως εγραψα πιο πανω απο στοκ ενος χρονου.τωρα μου λεει οτι θελει σερβις μετα απο ενα χρονο κυκλοφοριας. δ.λ.δ βρισκοταν σε στοκ ενα χρονο ,το αγοραζω ,το κινω ενα χρονο και ζηταει το πρωτο σερβις.
ειναι γνωστο σε ολους σας οτι το 1ο σερβις γινεται η στα 24.000 η' σε 2 χρονια αν δεν πιασεις τα χιλιομ.ομως εγω τωρα θα πληρωσω στην αντιπροσωπεια το σερβις ενω το εχω κινησει ενα χρονο ενω τον προηγουμενο ηταν σαυτους χωρις να κινηθει?ειναι δικαιο αυτο να πληρωνω σερβις ενα αυτοκινητο που μετρησε τον πρωτο χρονο του απο τον σερβις μεσα στην αντιπροσωπεια?μπορω να αξιωσω καποια εκπτωση τουλαχιστον?

γ) ακουω συνεχεια για τους πολ/στες. υπαρχει οδηγια να αλλαχθουν δωρεαν αν χαλασουν μεσα στην εγγυηση?αν δεν μου βγαλουν προβλημα τωρα μεσα στην εγγυηση και μου βγαλουν ενα χρονο μετα την εγγυηση υπαρχει επισημη οδηγια να αλλαχθουν δωρεαν απο την αντιπ/πεια? η' τους πληρωνω εγω?
Καταρχάς συμφωνώ με τον rapid fast (αν και το σχόλιο του εμπεριείχε και δόση χιούμορ στην αρχή, μετά που το εξήγησε, νομίζω θα συμφωνείς και εσύ).

Παρόλα αυτά.
Όταν αγοράζουμε αυτοκίνητο ''στοκ'' συνήθως επιτυγχάνουμε κάποια επιπλέον έκπτωση.
(άρα δεν υπάρχει δόλος).

Το ότι πρέπει να αλλάξεις λάδια και υγρά φρένων (και ΜΟΝΟ) είναι για σένα. Δεν είναι για κανέναν άλλο. Για τη δική σου ασφάλεια και καλή λειτουργία του οχήματος σου.

Μετά το πέρας ενός έτους τα συνθετικά λάδια δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (ενώ μέσα στο χρόνο αντέχουν άνετα τα μεγάλα διαστήματα που προτείνουν όλες οι εταιρείες 25-30.000χλμ συνήθως).

Για να αξιώσεις έκπτωση φαντάζομαι (δεν είμαι νομικός), θα πρέπει να συνέβη αυτό και να στο έχουν αποκρύψει και φυσικά να έχεις αγοράσει το όχημα στο 100% της αξίας του (σαν να το είχες παραγγείλει). Δηλαδή να σε έχουν ''ξεγελάσει''.

Αν οι άνθρωποι σου είπαν ''έχουμε αυτό στοκ και το παίρνεις με -1500 ευρώ, τι να τους πείς, κόψτε μου 20 ευρώ από τα πρώτα λάδια?''.

Συμβαίνει σε όλες τις μάρκες τα τελευταία χρόνια που έκαναν στοκ οχημάτων και τους...έμειναν λόγω των γνωστών συνθηκών. Όλοι όμως κάνουν προσφορές (προφανώς για τα ''ετοιμοπαράδοτα''-στοκ οχήματα).

Το φαινόμενο των πολλαπλασιαστών παρατηρείται σε διάφορες μάρκες τα τελευταία χρόνια και υπάρχουν διαφορετικές αντιμετωπίσεις από τις αντιπροσωπείες με συνήθη την ''πληρώνεις'' γιατί θεωρούνται αναλώσιμοι.
Απάντηση με παράθεση