Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #176  
Παλιά 27-12-10, 10:29
nfot Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 180
nfot is on a distinguished road
@ Rapid Fast.
Μαλλον εχεις παρανοησει καποια πραγματα. Η αριστερη λαμπα ειναι λαμπα απο ΟΕΜ xenon, εργοστασιακο. Το καταλαβαινεις απο το πισω μερος της λαμπας. Κατι σε D1S, D2S ή κατι τετοιο. Η δεξια λαμπα ειμαι απο after market kit, για λαμπες Η4 και μονο. Η4 ειναι οι λαμπες που εμπεριεχουν και τις δυο σκαλες, μεσαια και μεγαλη. Ασχολουμαι με after market xenon kit εδω και 5 χρονια περιπου.

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι ειναι οτι βαζουν το κιτακι και δεν πανε για ρυθμιση της δεσμης. Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ρυθμιση, ακομη κι αν καποιος απλα αλλαξει μια συνηθισμενη λαμπα, ποσο μαλλον αν τοποθετησει after market xenon.

Οι τυποι των λαμπων, Η1, Η3, Η4, Η7 κτλ δεν ειναι εναλλαξιμοι μεταξυ τους. Καθε φακος ειναι για συγκεκριμενο τυπο λαμπας, ωστε να πετυχαινουμε σωστη εστιαση. Τα after market xenon kit σιγουρα ΔΕΝ καταστρεφουν τα φαναρια μας. Τα εχω χρονια τωρα και στις μοτο μου και στο παλιο μου αυτοκινητο και δεν ειχα καποιο προβλημα.

Οσο για τα εργοστασιακα xenon δε θα ελεγα οτι ειμαι και υπερευχαριστημενος με τη δεσμη τους. Πολυ περιορισμενη και ψιλοκιτρινη. Και δεν ειναι μονο δικος μου σχολιασμος αυτος. Και φιλος, πολεμιος των after market, κανει τα ιδια σχολια για τα εργοστασιακα xenon του δικου του αυτοκινητου. Μου τα ελεγε εδω και 10 χρονια τωρα και δεν τον πιστευα. Το ψιλοκιτρινο παλευεται, η περιορισμενη δεσμη οχι.
__________________
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Απάντηση με παράθεση