Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #99  
Παλιά 21-04-13, 15:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ναι χαθηκα οντως ελειπα ταξιδια με τη δουλεια κλπ ειχα και κατι τρεξιματα με το σπιτι, τεσπα...

Τωρα στο θεμα μας με τα λαστιχα:

Μαμα ειχε Πιρελι ρφτ, απαραδεκτα για Ελληνικους δρομους, χειμερινα ειχα χρησιμοποιησει Conti winter contact rft, απλα τελεια λαστιχα για Β Ευρωπη και βαρυ χειμωνα με παγους χιονια κλπ, μετα τα μαμα Πιρελι εβαλα συμβατικα Conti, καλα λαστιχα μαλακα, καλα στη βροχη αλλα τ αμαξι επαιρνε κλισεις ηταν πιο μαλακο και λιγοτερο απολυτο. Ειχα κι ενα σκασιμο που με αφρο δεν εκανα δουλεια, καταφερα να χαλασω το κομπρεσερακι εχασα μισο απογευμα προσπαθωντας να φουσκωσω το λαστιχο και τελικα με πηρε γερανος γιατι το λαστιχο ειχε σκιστει στο πλαι κι οτι αφρο εβαζα αυτος εβγαινε και ετσι δουλεια δεν εγινε. Μετα τα συμβατικα Κοντι εβαλα τα Ποτενζα που ειχα πριν. Στην αρχη καλα λαστιχα, πολυ σκληρα ομως, οχι οσο τα Πιρελι αλλα δεν ηταν και σα συμβατικα, για να ζεσταθουν κανανε αμαν και μεχρι να ζεσταθουν δεν ηταν και πολυ εμπιστοσυνης. Με το βρεμενο ειχαν θεμα δεν ειχαν τοσο καλη απδοση οσο τα Κοντι και στο τελος της ζωης τους ηταν απλα τραγικα κι επικινδυνα, πολυ θορυβο γλιστρημα παντου χαλια προσφυση. Οσο ηταν νεα ομως τ αμαξι ηταν τραπεζι σε συνδυασμο παντα με την Μ αναρτηση. Τωρα τα συμβατικα Goodyear που εβαλα δεν τα εχω ζορισει γιατι ακομα ειναι φρεσκα και θελω να κανω καποια χλμ να 'πατησουν' πρωτα και μετα θα εχω πιο σωστες εντυπωσεις. Παντως ετσι απο 1η ματια φαινονται αρκετα καλα, μαλακοτερα ολων των ρφτ αλλα οχι τοσο μαλακα οσο τα Κοντι, κλισεις τ αμαξι ακομα και σε στροφες με αρκετα χλμ δε φαινεται να παιρνει σημαντικες, δειχνουν να κρατανε καλα, τ αμαξι να παταει πολυ ικανοποιητικα, πολυ αθορυβα και παρατηρησα μεχρι και βελτιωση της καταναλωσης και πλεον ανυπαρξια επεμβασης ABS στο φρεναρισμα ενω με τα Ποτενζα ειδικα τωρα στο τελος τα φρενα δουλευαν υπερωριες, ABS και DTC. Τελος στο θεμα προστασιας της ζαντας, Νο1 με διαφορα ηταν τα Ποτενζα με χειλος 'τραπεζι' να προεξεχει, τα Goodyear τα θεωρω μεσαια και τελος πανε τα Πιρελι και τα Κοντι.

Κατα το Πασχα που θα κανω επιτελους μετα απο πολυ καιρο μια εκδρομουλα εκτος Αθηνων με καλη στροφοδιαδρομη και σκοπευω να το πιεσω λιγο, τοτε νομιζω πως θα χω ασφαλη συμπερασματα για να βγαλω.

Για το θεμα αισθησης μεταξυ συμβατικων και ρφτ για μενα που το χω δουλεψει τ αμαξι σχεδον μισα μισα χλμ εναλλαξ με διαφορετικου τυπου λαστιχα το συμπερασμα ειναι πως τα συμβατικα ειναι πολυ πιο ανετα, αθορυβα, μαλακα, οικονομικα αλλα νιωθω διαφορα στο στησιμο, αν οχι ενοχλητικη τουλαχιστον αισθητη. Τα ρφτ ειναι σκληρα, δυστροπα, ειδικα για τους Ελληνικους δρομους, κουραστικα, πιο ακριβα και δυσευρετα στην περιπτωση τη δικη μου, αλλα σα στησιμο σε απολυτες συνθηκες, δε μιλαω για καθημερινες μετακινησεις νορμαλ, το αμαξι με αυτα συνεργαζεται πιο σωστα, πιο δεμενα η αναρτηση του, ακομα και η απλη, οχι η Μ, λες και χτιστηκε για ρφτ λαστιχα.

Για ρεζερβα που λες το θεμα ειναι τι ρεζερβα για να ταιριαζει, που θα τη βαλω, βαλε και τα εργαλεια, πως θα στερεωθουν ολα σωστα στο πορτ μπαγκαζ, βλεπω μπελα και καημο, ασε οτι αν τυχει να παω καμια εκδρομη η κανα μεγαλο ταξιδι στανταρ θα χω και μπαγκαζια οποτε μετα περιπλεκεται κι αλλο το πραμα, ενα απ τα κακα αυτων των αυτοκινητων...Εχει προνοησει η Τροικα το ΔΝΤ και τα σαινια οι κυβερνωντες μας και προσωπικα εχω κοψει τις εξορμησεις εκτος Αθηνων εκτος απο 1-2 φορες το χρονο πλέον, οποτε αμα ειναι να μου κατσει τοτε, ε τι να πω, γκαντεμια!

I ll keep you updated με την παροδο των χλμ!
Απάντηση με παράθεση