Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 06-12-10, 14:44
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχέση έχει φίλε μου το ραλύ , η οδήγηση στην πόλη και η κόντρα με Μ3 Ε46 ???

Όσον αφορά το στροφάρισμα ο S54 σε μαμά μορφή στροφάρει 8 και το μοτέρ του 355 8250 ... δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα ????

Νομίζω ότι είναι μια χαρά κόντρα ... και τα 2 αμάξια έχουν πολύτστροφα n/a μοτέρ και rwd και μάλιστα ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ το φεράρι και σε κιλά και σε ισχύ και σε ροπή ...
Εννοω οτι το Rallye ειναι πιο σβελτο.Και μια R1 Yamaha εχει πιο πολυ δυναμη απο ενα Super Motard αλλα το δευτερο στην Πολη δεν πιανεται.Ας εχει καποιος τα παπαρια να δουλευει ενα Ferrari η ενα R1 συνεχως στα κοκκινα μεσα στην Αθηνα(για να ειναι σβελτος).
Αν γνωριζες πως δουλευει ενα κεντρομηχανο ν8 Ferrari στους δρομους θα καταλαβαινες.
Οι κινητηρες του Μ3 και του 355 δεν εχουν καμοια σχεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 355 εχει μεγιστη Ιπποδυναμη στις 8250. Ο κοφτης μπαινει στις 8600,στο δικο μου που εχω πειραγμενο εγκεφαλο μπαινει στις 9000.
Το μοτερ πριν τις 7000 δεν εχει ουτε το 40% της δυναμης του οταν το Μ3 απο τις 3000 εχει σχεδον την μιση ιπποδυναμη και ροπη ετοιμη αλλα μετα τις 7000 αρχιζει και ξεφουσκωνει.
Μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικους κοσμους!!!!!! Κοντρα μπορει να γινει δεν θα σας αποδειξει ομως κατι συγκεκριμενο!
Απάντηση με παράθεση