Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-09-09, 18:15
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια,ας τα παρουμεαπτην αρχη τα πραγματα και οσο πιο συνοπτικα και απλα γινεται για να καταλαβεις και εσυ καποια πραγματα που θα σε βοηθησουν και θα σε διευκοληνουν στα επομενα service που θα ζητησει το αυτοκινητο

1.Ειναι αλλο πραγμα η ενδειξη Check και αλλο το Service Ιnfo που βλεπεις στο menu του BC χρησιμοποιωντας προς τα πανω ή προς τα κατω την ροδελα μπροστα στον διακοπτη του φλας και πατωντας το κουμπι στο πλαι ωστε να μπεις στο menu που επιλεγεις και να δεις τι βγαζει.
Το check ειναι menu για οποιοδηποτε λαμπακι μπορει να εμφανιστει (βλ. καμμενη λαμπα,συμπληρωμα νερου στο δοχειο πλυστικης,check engine κ.α) και το service info ειναι menu για οτι ακριβως λεει,να βλεπεις τι απο τα παρακατω θελει και ποτε χρονικα ή χιλιομετρικα (λαδια,μικροφιλτρο,μπουζι,ελεγχος οχηματος,φιλτρο αερος,ΚΕΚ,ΚΤΕΟ,τακακια εμπρος,τακακια πισω,υγρα φρενων) οι οποιες ενδειξεις αυτες θα πρεπει να μηδενιζονται στο τελος καθε service.Σημειωση πως δεν εχουν ολα τα μοντελα,ολες τις ενδειξεις αυτες.Μερικα τις εχουν ολες,μερικα εχουν λιγοτερες

2)Ο ελεγχος του χειροφρενου εχει να κανει με τις σκαλες που τερματιζει η καστανια του χειροφρενου,αν ειναι μεσα στα ορια που εχει θεσει ο κατασκευαστης.Δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη ακριβως ποσες ειναι,αλλά λιγες (βλ. 2-3 σκαλες) ή πολλες (βλ. 7-9 σκαλες) ειναι εκτος οριων και χρηζει ρυθμισης το χειροφρενο.Αποκλειεται λοιπον να μην εγινε αυτος ο τοσο απλος ελεγχος.Δεν τραβηξανε χειροφρενο??

3)Οι φωτογραφιες αυτες ειναι απο αυτοκινητο που ακολουθει πιστα τις ενδειξεις του BC.Οταν τραβηχτηκαν οι φωτο,το αυτοκινητο εκανε την 2η αλλαγη λαδιων,βαση BC και ειχε 50.000 χλμ.Και εδω ερχεσαι εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος και αναρωτιεται..."για να το λεει η BMW που εχει δωσει ποσα εκατομυρια για εξελιξη και ελεγχους,κατι παραπανω θα ξερει"....εδω επισης ερχομαι εγω και μερικοι αλλοι σαν και εμενα,μεσα σε αυτους οπως φαινεται και ο "μαστορας",που λενε οτι "Καινουργιο-φρεσκο λαδακι στον κινητηρα μονο καλο κανει,κακο οχι!"
Εγω απλα με τις φωτο σου εδειξα την πραγματικοτητα τωρα.Το πως θα ειναι αυτο ή το εκαστοτε μοτερ που αλλαζει λαδια βαση BC μετα απο 100-150-200.000 χλμ σε σχεση με ενα που αλλαζει λαδια καθε 7-12000 χλμ δεν το ξερω,θα δειξει ο χρονος.Τα συμπερασματα λοιπον ειναι δικα σου,αν και οπως εγραψες...δεν σου αρεσε το θεαμα με τοση μακα που υπηρχε!

Αν παλι μου επιτρεπεις να εχω μια προσωπικη αποψη και γνωμη επι του θεματος,δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας ή επικινδυνοτητας στο να εμπιστευτεις ενα service στον εν λογω "μαστορα".Service πας να κανεις,δεν πας να βαλεις το V10 του Μ5 στο αμαξι σουΠροφανως δεν ειχες καλη ενημερωση στο κομματι του service οταν αγοραζες το αυτοκινητο

Θεωρω πως με οτι σου εγραψα δεν θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα στο μελλον,οσο αφορα τον εαυτο σου δηλαδη με διαφορες κακες σκεψεις που μπορει να περιτριγυριζουν στο μυαλο σου.
Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Αρκετά κατατοπιστικά όλα. thnx
Απάντηση με παράθεση