Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 14-09-09, 14:11
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Καταρχάς, θέλω να ξεκινήσω με την αντιμετώπιση του μάστορα που σε μάλωσε επειδή ακολούθησες πιστά τα χιλιόμετρα που πρότεινε το ΟΒC. Το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί μπορούσε απλά, ευγενικά και επαγγλματικά να σου πει ότι κατά την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του άποψη πρέπει να αλλάζονται τα λάδια πιο γρήγορα. Όχι όμως και να στην πει που έκανες ό,τι γράφει το αμάξι σου. Στην τελική γιατί θα έπρεπε να εμπιστευτείς περισσότερο τον κάθε μάστορα και όχι το σύστημα της ίδιας της BMW δεν το καταλαβαίνω. Δεν λέω ότι το σύστημα αυτό πρέπει να το ακολουθούμε με ευλάβεια, αλλά όταν γράφει αλλαγή λαδιών στα 25.000 και εμείς αλλάζουμε στα 10-12.000 χλμ νομίζω ότι πιο πολύ κακό στην τσέπη μας κάνουμε, παρά καλό στον κινητήρα. Η τακτική αυτή μου θυμίζει λιγάκι το βάζω 100αρα βενζίνη για να είναι καθαρότερος ο κινητήρας μου και να έχω περισσότερο γκάζι, κάτι που εκτός του ότι δεν ισχύει, υπάρχουν και ενστάσεις για το πόσο κατάλληλη είναι η 100άρα για τους ατμοσφαιρικούς μας κινητήρες. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η BMW προτείνει βενζίνη 95 οκτανίων. Με αυτό το off topic θέλω να πω ότι μερικές φορές νομίζουμε πως όσα περισσότερα σκάμε για το αυτοκίνητο, τόσο καλύτερα είναι. Αυτό εν μέρει ισχύει, αλλά συνήθως είναι και περιττό έξοδο. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι το να αλλάζουμε λάδια πιο νωρίς από ότι γράφει ο κατασκευαστής δεν κάνει κακό, όπως κακό δεν κάνει και να αλλάζουμε λάστιχα πιο συχνά και τακάκια κλπ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται ή ότι κερδίζουμε κάτι (μιλάω για τους σύγχρονους συμβατικούς κινητήρες των BMW μας και όχι κινητήρες 10ετίας+ ή ειδικές κατασκευές όπως των Μ και τον 6κύλινδρο biturbo). Όποιος έχει τα λεφτά ας το κάνει, αλλά αν είναι όσα δίνουμε για βενζίνη να τα δίνουμε και για λάδι άστα να πανε...

Όλα αυτά τα έχω κουβεντιάσει με μηχανικό της BMW σε ένα από τα μεγαλύτερα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Αθήνας, όταν του είχα πάει το αμάξι για σερβις στα 24.500 χλμ ενώ το ΟΒC έγραφε για 27.000. Ο λόγος που το πήγα νωρίτερα ήταν ότι έφευγα για διακοπές. 'Υστερα από κουβέντα μαζί του μου είπε πως αν ακολουθώ το ΟΒC ευλαβικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Άλλωστε, αυτό προσαρμόζεται και στην οδήγηση που κάνεις, οπότε αν το σκίζεις το αμάξι μπορεί να ανάψει ένδειξη και πολύ νωρίτερα από ότι σε εμένα.

Εν κατακλείδι, είναι δικαίωμα του καθενός να εμπιστεύεται ή όχι το OBC. Είναι όμως ανεπίτρεπτο και ιδίως από μηχανικούς της ίδιας της BMW, να το απαξιώνουν έτσι και να "μαλώνουν" όσους το τηρούν, τη στιγμή που άλλοι μηχανικοί "μαλώνουν" όσους δεν το τηρούν. Στην τελική, αν αυτό το μαραφέτι είναι άχρηστο γιατί το έχουν οι BMW μας ? Δεν βάζανε καλύτερα δείκτη θερμοκρασίας λαδιού και στα 4κύλινδρα?
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 14-09-09 στις 14:18
Απάντηση με παράθεση