Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-02-11, 23:59
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 1.600 ΣΕΡΙ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ Ε92 320

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Την Τρίτη που μας πέρασε ξεκίνησα με το ξάδελφο μου για Θεσσαλονίκη ώστε την Τετάρτη να πάω Βελιγράδι για την εκεί τουριστική έκθεση. Κανονικά θα έφευγα Τετάρτη από Κέρκυρα για Βελιγράδι απ’ευθείας αλλά η Πανελλαδική απεργία που είχε προγραμματιστεί σήμαινε πως δεν θα υπήρχε καράβι από Κέρκυρα για Ηγουμενίτσα.
Τη διαδρομή αυτή την έχω ξανά περιγράψει εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=24249 και εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17724 και έτσι δεν θα αναφερθώ ξανά αναλυτικά.

Μετά την έκθεση θα πήγαινα Σλοβακία να δω τα ξαδέλφια μου που σπουδάζουν Ιατρική στο Κόσιτσε και να φέρω πίσω στην Ελλάδα την μητέρα τους.
Στο γυρισμό θα πήγαινα σερί Σλοβακία-Ουγγαρία-Σερβία-ΠΓΔΜ-Ηγουμενίτσα

Για το Ελλάδα – Σερβία μόνο 2-3 συμβουλές. Να έχετε νομίσματα του ενός Ευρώ για τα διόδια στη ΠΓΔΜ. Ρέστα μην περιμένετε. Στη Σερβία πάλι μπορείτε να δίνετε Ευρώ και θα σας δίνουν και ρέστα σε Ευρώ. Το ποσό που πρέπει να πληρώσετε αναγράφετε σε δηνάρια αλλά και Ευρώ.

Στα σύνορα με την ΠΓΔΜ ίσως σας ψάξουν για ποτά και τσιγάρα αλλά το προσωπικό είναι πολύ ευγενικό. Σε Σερβία και ΠΓΔΜ το προσωπικό των τελωνείων μιλάει Ελληνικά. Να έχετε υποχρεωτικά πράσινη κάρτα και διαβατήρια.

Για Σερβία δεν υπάρχει αναλυτικό οδικό δίκτυο σε κανένα από τα γνωστά προγράμματα πλοήγησης. Έτσι, έκανα την εξής πατέντα και δούλεψε άψογα. Σημείωσα με ψηφιακή πινέζα στους χάρτες του Iphone τα σημεία που έπρεπε να επισκεφτώ. Ενεργοποίησα τα δεδομένα (προσοχή στις χρεώσεις data περιαγωγής) και είχα το στίγμα μου μέσο ίντερνετ πάνω στο χάρτι συνεχώς. Έτσι δούλευαν οι χάρτες σα GPS αλλά χωρίς καθοδήγηση. Έβλεπα όμως που είμαι και που είναι ο στόχος. Σε διαφορετική περίπτωση πάρτε TAXI.

Ξεκίνησα νωρίς το πρωί και έφτασα Θεσσαλονίκη αργά το απόγευμα γιατί έριχνε πάρα πολύ χιόνι σε όλη τη διαδρομή και 200 χιλιόμετρα πριν το Βελιγράδι άφησα το κεντρικό οδικό δίκτυο αφού έπρεπε να κάνω παράκαμψη ώστε να επισκεφτώ κάποια τουριστικά γραφεία για δουλειά σε κάποιες μικρότερες πόλεις. Οι δρόμοι δεν είχαν κλείσει ακόμα από το χιόνι ευτυχώς…
Η κατανάλωση του Ε92 στα 7.8 ltr/100Km αλλά μετά από βενζίνη σε ένα βενζινάδικο της κακιάς ώρας απέκτησα λαμπάκι κινητήρα το οποίο έσβησε όταν κατάφερα να βάλω 95άρα premium σε βενζινάδικο OMV στο γυρισμό.
Στη Σερβία πάντα να πηγαίνετε σε OMV γιατί εκτός από καλή βενζίνη έχουν και τρομερό φαγητό.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση