Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 09-11-04, 08:17
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Πρώτα απ'ολα έχω μία απαίτηση απο τους Admins.....βάλτε ρε παιδιά το εικονίδιο της υπόκλισης!!!!! Πως θα δειξω τώρα εγώ στο γιατρό τα συναισθήματά μου???? Δε πειράζει όμως....μέχρι να μπεί το εικονίδιο θα του τα δείχνω απο κοντά

Εύγε Δημήτρη μου....άλλη μια ωραία διαδρομή και εμπειρία καταγράφηκε στο οδηγικό σου παλμαρέ.....να σαι πάντα καλά εσύ και το αυτοκινητό σου και να απολαμβάνετε πάντα τέτοιες διαδρομές (την έχω κάνει και είναι φανταστική).

Με την ευκαιρία, έκανα και εγώ τη πρώτη μεγάλη διαδρομή με το Ζ (Αθήνα-Τσαγκαράδα Πηλίου-Λάρισα-Λιτόχωρο-Πλαταμώνας-Αθήνα) το Σαββατοκύριακο και το ευχαριστήθηκα δεόντος.
Τρείς είναι οι παρατηρήσεις μου σε σύγκριση με το Μ3:
1) Η αίσθηση πίσω απο το τιμόνι είναι καλύτερη στο Ζ μέχρι τα 160 και στα κλειστά κομμάτια.
2) Στις ανοιχτές καμπές και στα πολλά το Μ3 είναι αλλού.
3) Μού λείπουν τα γκάζια του Μ3 μετά τα 160.

Λεπτομέρειες από κοντά γιατί έχω ήδη βγεί εκτός θέματος (sorry Doctor!)

P.S. Doctor πολύ φοβάμαι ότι δε σου έκαναν το software update....κοίταξέ το μην έχεις κανένα πρόβλημα.....άσε που είναι καλύτερο το αυτοκίνητο με το κόφτη στις 7800....έτσι κι αλλιώς η max δύναμη βγαίνει στις 7600 (στο δυναμόμετρο) οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να πηγαίνει το μοτέρ τόσο ψηλά....λεπτομέρεις από κοντά!!
Απάντηση με παράθεση