Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-12-05, 20:19
stefanos68 Ο χρήστης stefanos68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Μηνύματα: 14
stefanos68 is on a distinguished road
Όταν ήμουν στην Γερμανία είχα ένα πετρελαιοκίνητο 2500 κυβικά, 95 ίππους. Όντως «καίνε» αρκετά λιγότερο απ ότι τα βενζινοκίνητα σχεδόν το μισό.
Όμως τα τέλη κυκλοφορίας του ήταν τριπλάσια σε σχέση με ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικών βενζινοκίνητο. Με άλλα λόγια έπρεπε να κάνεις χιλιόμετρα ώστε να κερδίζεις από την διαφορά κόστους των καυσίμων αλλιώς δεν άξιζε.
Το ίδιο θα μας κάνουν και εδώ αν το επιτρέψουν σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη θα δούμε τέλη κυκλοφορίας για τα πετρελαιοκίνητα « μη επαγγελματικά» στα ύψη, γιατί εδώ στην Ελλάδα εφαρμόζουν πολύ καλά τις εισπρακτικές μεθόδους των άλλων χωρών της Ευρώπης. Αλλά όταν είναι για παροχές άστα να πάνε.
Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω όταν ήρθα πριν από λίγα χρόνια πίσω στην Ελλάδα και εκτελώνισα το αυτοκίνητο. Μήνας Οκτώβριος και πληρώνω τέλη κυκλοφορίας μετά από 2 μήνες όλοι πλήρωναν τέλη κυκλοφορίας, μου φάνηκε παράξενο λέω καλά ρε όλοι οι γνωστοί μου τον ίδιο μήνα αγόρασαν το αυτοκίνητο τους;
Συνηθισμένος από Γερμανία όπου πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας πάντα τον ίδιο μήνα που το αγόρασες (αν το αγόρασες Αύγουστο του χρόνου τον Αύγουστο πάλι τα τέλη) είπα πως έτσι θα είναι και εδώ. Τελικά πλήρωσα ξανά τέλη τον Δεκέμβριο δηλαδή εκτελώνισα το αυτοκίνητο πλήρωσα όλη την χρονιά για 2 μήνες και ξανά πλήρωσα για την επόμενη..
Τι να λέμε τώρα αυτά μόνο εδώ συμβαίνουν.
Απάντηση με παράθεση