Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #175  
Παλιά 30-04-15, 16:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Με την ηλιοροφη μαλλον φτηνα θα τη γλιτωσω καθως σα να εβγαλα ακρη σημερα κι ηταν καλα τα νεα απ το συνεργειο.Οπως φαινεται δεν ειναι κατι, θα αλλαχτει η λαστιχενια τσιμουχα-φυσουνα, θα ελεγχθει και το σκιαδιο και γενικα η οροφη και δε νομιζω να θελει τιποτα αλλο. Ο μηχανισμος διαπιστωθηκε οτι λειτουργει κανονικα σε ολες τις λειτουργιες.
Λογω φορτου εργασιας του συνεργειου, μαλλον βλεπω να το φτιαχνω απ την παραλλη βδομαδα, δεν ειναι κατι επειγον ομως εφοσον η ηλιοροφη λειτουργει κανονικα και στεγανοποιει χωρις καποιο αλλο θεμα.

Ομως...
Μου εκανε κατι κολπακια τ αμαξι σημερα που με παραξενεψε και μ εβαλε παλι σε προβληματισμους...

Ειχα να το κινησω περιπου μια βδομαδα, ειχε μεινει μεσα σε κλειστο γκαραζ.
Σημερα το πηρα, κινηθηκα μεσα στην πολη με καποια κινηση σε ορισμενα σημεια, ως εκει κανενα προβλημα, λειτουργουσε ρολοι, εβαλα και το κλιμα λογω ζεστης, μια χαρα κι αυτο.

Του εβαλα ενα 20ευρω βενζινη, απλη αμολυβδη απο τυχαιο Shell βενζιναδικο σε κεντρικη λεωφορο με αρκετη κινηση.

Συνεχισα κι εκανα καποια χιλιομετρα μεσα στην πολη παλι και σε καποια φαση το ενιωθα με οποιαδηποτε ταχυτητα, πιο πολυ με τις μικρες ταχυτητες, απο σταματημενος με 1η, εν κινησει με λιγα χιλιομετρα στην κινηση με 2α και 3η, ηταν σα να ηταν το μοτερ 'κουφιο', μπουκωμενο, η σα να εσυρα πισω τρεηλερ με βαριδια.
Δεν ανεβαζε στροφες με 'κεφι' οπως εκανε παντα, τις ανεβαζε με 'σκαλοπατια', διακοπτομενα, σα να εκοβε κατα το ανεβασμα και ακουγοταν απο το μοτερ ενα μουγκρητο που δε θυμαμαι να το εχω ακουσει κατα την αυξηση στροφων.
Απο ρελαντι εως και 4000 στροφες μιλαμε ηταν ταφος, σουρνοταν, δεν ανεβαζε το στροφομετρο, δεν επιταχυνε τ αμαξι.
Λες και καποια αορατη δυναμη το κραταγε ή λες κι οδηγουσα μοτερ 1400αρι ατμοσφαιρικο, σε αυτο το βαρος αμαξωματος. Εκλεισα το κλιμα μηπως ηταν η ιδεα μου και επιβαρυνε το κλιμα την κατασταση, αλλα και χωρις κλιμα τα ιδια..

Απο 4-4μιση χιλιαδες στροφες και πανω, το μοτερ τραβαγε ικανοποιητικα και του εκανα σε ανοιχτο δρομο και δοκιμη μεγιστης ταχυτητας και την επιανε και τη διατηρουσε χωρις προβλημα.

Να σημειωσω οτι κανενα λαμπακι, τσεκ εντζιν ή οποιαδηποτε αλλη ενδειξη δεν ειχα σε ολη αυτη τη διαρκεια, ουτε ντουμανια και καυσαερια απ την εξατμιση.
Σχεδον το φουλαρω επειτα σε αλλο βενζιναδικο που ξερω οτι ειναι αξιοπιστο, ΕΚΟ κατοσταρα κι επεστρεψα σπιτι.
Δεν εκανα αλλη δοκιμη.

Σιγουρα θα παει για διαγνωση να δω τι τρεχει, γιατι δεν...τρεχει, αλλα καμμια ιδεα απο εδω θα μου ηταν χρησιμη οπως παντα αλλωστε!
Παλι να με συγχωρειτε για ποστ σεντονι και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τυχον απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση