Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #177  
Παλιά 29-05-15, 10:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον, το προβλημα με την 'απροθυμια' του μοτερ επανηλθε, ακριβως οπως και την προηγουμενη φορα!
Το ρεζερβουαρ στο 1/4, δεν ειχε αναψει λαμπακι ακομα, ηταν γεμισμενο αρκετες φορες απο αποδεδειγμενα αξιοπιστο βενζιναδικο και στην αρχη μεσα στην κινηση κι επειτα σε πιο ανοιχτο δρομο κι ελαφρως ανηφορικο να μην ανεβαζει στροφες, να μουγκριζει και το αυτοκινητο να επιταχυνει λες κι ειχα 2 κυλινδρους λιγοτερους ή μισο τονο να τραβαω απο πισω.
Λαμπακι, τσεκ εντζιν, ρεταρισματα, τιποτα, καμμια αλλη ενδειξη ή συμπτωμα.
Δεν το ζορισα, ουτε το ετρεξα αυτη τη φορα, απλα γυρισα σπιτι και το κλειδωσα. Σημερα θα το ξαναγεμισω και καλη 100αρα βενζινη, παλι απ το ιδιο καλο βενζιναδικο, θα του ριξω και κανα προσθετο καθαριστικο στο ρεζερβουαρ και βλεπουμε.

Το μυαλο μου παει τωρα, ειτε στο φιλτρο βενζινης, ειτε στην αντλια βενζινης.
Το φιλτρο το εχω αλλαξει ηδη μια φορα, προληπτικα απο μονος μου, ενω το εχουν 'maintenance free', βεβαια τωρα πρεπει να χει πανω απο 100-150 χιλιαδες χιλιομετρα κι αυτο στην πλατη του.
Αντλια δεν εχει χρειαστει να αλλαξω ποτε, αυτη τη στιγμη ειναι σχεδον 11 χρονων με 268.000χλμ
Ομοιως μπεκ, δεν εχω αλλαξει ποτε κανενα κι ειναι ολα απ το εργοστασιο. Εαν ηταν μπεκ δε θα μου εκανε κι αλλα, οπως αδυναμια εκκινησης ενω κρυο, ρεταρισματα, τσεκ εντζιν κλπ;..

Δικη μου εκτιμηση, χωρις να το δει καποιος μηχανικος ακομα, οτι ειτε το φιλτρο εχει βουλωσει, το ρεζερβουαρ εχει πιασει πολυ μουργα-ιζημα κι οταν πεφτει η σταθμη του ρεζερβουαρ επιβαρυνεται κι αλλο η κατασταση. Ειτε η αντλια και λογω βρωμιας στο ρεζερβουαρ και βουλωμενου φιλτρου, εστω και μερικως, ζοριζεται κι ειναι ετοιμη να παραδωσει πνευμα.

Καπου ειχα διαβασει οτι γινεται να μετρησουν πιεση καυσιμου μετα την αντλια και πριν τα μπεκ. Αυτο ισχυει, γινεται, μπορω να το κανω ωστε να εχω μια πρωτη εικονα πριν ξεκινησουμε και ανοιγουμε ρεζερβουαρ;..

Καθε ιδεα, προταση σας θα μου ειναι πολυτιμη.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση