Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-05-18, 10:42
Hatman Ο χρήστης Hatman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-05-2018
Μηνύματα: 10
Hatman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μοναδική παραφωνία στα Hankook, η γρήγορη φθορά εάν το πιέζεις.... Σε 30.000ΚΜ είχαν "τελειώσει" τα προηγούμενα S1 EVO2, περιμένω να δω πόσο θα αντέξουν τα νέα μου V12 EVO2 τώρα, αλλά δεν το βλέπω να βγάζουν περισσότερα χιλιόμετρα.... Είναι το τίμημα του κρατήματος μάλλον....
Και κατι ακομα σημαντικο που ηθελα να σε ρωτησω φιλε.. Κατα την διαρκεια ολων αυτων των χιλιομετρων με το S1 evo2, ειχες παρατηρησει γενικα σταθερη αποδοση στο κρατημα η σημαντικη πτωση μετα τα 10.000 η τα 20.000 χλμ ? Γιατι οσο να ναι δεν ειναι πολλα τα 30K αλλα τουλαχιστον αν το ελαστικο κραταει καλα απο την αρχη μεχρι το τελος και δεν πεφτει σημαντικα η αποδοση του τοτε συμφερει! Εδω και 2,5 χρονια περιπου και καμια 40.000 χλμ εχω τα Dunlop Sportmaxx RT μπροστα (που εχουν κανει και 20 γυρους στην πιστα Σερρων) και μπορω να πω οτι δεν εχουν πεσει και πολυ (εννοω σε αποδοση) αν και εχουν σχεδον τελειωσει απο θεμα πελματος. Αλλα να σου πω την αληθεια δεν ειναι και το πιο μαλακο λαστιχο ουτε αυτο που θα σου προσφερει το τρελο κρατημα. Αν και ακομα και μεχρι τωρα μου δινει εμπιστοσυνη και το πιεζω στις στροφες. Μεσα στην πολη στις χαμηλες ταχυτητες απλα τραγικο. Υποστρεφει αρκετα! Η φθορα του δεν ειναι και η πιο ομοιομορφη, αλλα μπορει να φταιει και η ευθυγραμμιση (ελλειψη καμπερ). Αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και τα Hankook κι ας βγαλουν λιγοτερα χιλιομετρα απο τα RT, αν μου δωσουν καλυτερο κρατημα στο στεγνο τοτε αξιζει το trade-off
Απάντηση με παράθεση