Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-01-12, 00:47
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Μαυροβούνιο (Μαύρο βουνό = Montenegro)

Το Μαυροβούνιο είναι ένας παράδεισος, πολιτισμένη και πανέμορφη χώρα με υπέροχα σπίτια και μνημεία (όπως και η Κροατία). Πρέπει με την είσοδο να αγοράσετε Βινιέτα. Τα σύνορα ήταν σε ορεινό τμήμα γεμάτο απέραντα δάση με χιονισμένα έλατα. Ο κόσμος άψογος και η χώρα πάμφθηνη παρά το ότι έχουν Ευρώ. Βενζίνη 1,25 Ευρώ, μια σακούλα κρουασάν, σοκολάτες και αναψυκτικά 3,15 Ευρώ, μπότες γυναικείες δερμάτινες έξω γούνα μέσα 35 Ευρώ και 3 Εσπρέσσο 1,80 Ευρώ



Είναι η επιλογή μου για μελλοντικό ταξίδι αφού είδα και πολλές ταμπέλες για χιονοδρομικά κέντρα. Δυστυχώς είχε βραδιάσει και είχα φρικάρει από το Κόσοβο με αποτέλεσμα να μην το διασκεδάζω. Ο δρόμος εδώ με καλό οδόστρομα μετά από το γκάστρωμα του Κοσόβου αλλά ορεινός, με χαμηλές θερμοκρασίες και με στροφές με αποτέλεσμα η ταχύτητα να είναι πάλι χαμηλή. Κακή εντύπωση μου έκανε ότι στη μέση του πουθενά, στα χιονισμένα βουνά και βράδυ έβλεπες ανθρώπους να περπατάνε όχι και πολύ στην άκρη του δρόμου, που να πήγαιναν δεν κατάλαβα, το μόνο που ξέρω είναι ότι από τύχη δεν πάτησα κανέναν.
Η πρωτεύουσα Ποντγκορίτσα πεντακάθαρη, ήσυχη και πολιτισμένη
Νάτο και το μπλόκο… μέσα στο σκοτάδι πετάχτηκε ένας Αστυνομικός και χωρίς πλάκα είπα ΤΟΝ ΕΦΑΓΑ… φουλ φρένα το Ε92, τα χειμερινά 16άρια μου να στριγκλίζουν και μου λέει -αφού σταμάτησα- πήγαινε στο περιπολικό που είναι ο άλλος να πληρώσεις πρόστιμο γιατί πήγαινες με 88 σε δρόμο με όριο 50.
Βγαίνω στους -10 και πάω στο περιπολικό, μου λέει διάφορα ακαταλαβίστικα και του λέω how much? (το πρόστιμο βρε και εσείς, όλο στο λάδωμα το μυαλό σας) βγάζω 20 Ευρώ και λέω 20 OK? Παιδιά δεν θα ξεχάσω ποτέ πως τα κοίταξε, τα βούτηξε από το χέρι, τα τράβηξε με δύναμη και μου λέει μες τη τρελή χαρά Buy buy ciao

Τώρα πια ήταν 9 το βράδυ και μετά από όλη τη μέρα οδήγηση είχα αρχίσει να φρικάρω, κούραση αλλά και υπομονή. Πολύ ορεινό στροφιλίκη βρε παιδί μου, μέσα στο απόλυτο σκοτάδι.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση