Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 27-12-16, 21:53
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ένας έλεγχος στην αντιπροσωποία είναι αρκετός έχουν μηχανηματάκι και βλέπουν άν φορτίζει και σε τη φάση είναι η μπαταρία στα γρήγορα γρήγορα
Σε ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη!!

Νεότερα λοιπόν για το θέμα, σήμερα επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία που συντηρώ εδώ και χρόνια το αμάξι και αφού με ρώτησε ο τεχνικός για τις συνθήκες που παρουσίασε το πρόβλημα μπαταρίας (ένδειξη & μηδενισμός ώρας), είπε να μετρήσει την μπαταρία με ένα φορητό μηχανάκι (με δυνατότητα εκτύπωσης) για να δει την κατάσταση της.

Να σημειωθεί ότι το αμάξι ήταν σχεδόν 1 εβδομάδα σε στάση και μετά εμφανίστηκε αυτό το θέμα με την μπαταρία, που δεν διορθώθηκε ούτε με 2ημερο σύνδεσης στον συντηρητή μπαταρίας που έχω, με μόνιμη εγκατάσταση στο πάρκινγκ μου.

Επίσης, να αναφέρω ότι διένυσε περίπου 100ΚΜ το αμάξι έως ότου φτάσει στην αντιπροσωπεία όπου έγινε ο έλεγχος μπαταρίας.

Με την σύνδεση λοιπόν στην μπαταρία, με όλα τα ρεύματα κλειστά, έδειξε:

Α) Voltage = 12,47 V
B) Start Capacity = 51%

Για δεδομένα λοιπόν μπαταρίας σχεδόν 9 ετών, είπε, ότι είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται αλλαγή (κάτω από 12 V θέλει αλλαγή). Απλά να το κουμπώνω - μιας και έχω ήδη τον εξοπλισμό - στον συντηρητή μπαταρίας και να κάνω λίγο μεγάλες διαδρομές (όχι μόνο εντός πόλης) για να δίνει δύναμη στην μπαταρία. Κατά τα άλλα, τα ξαναλέμε για το θέμα "μπαταρία" σε 2-3 χρόνια..... Είπε.

Διάβασα και ένα πολύ ωραίο και αναλυτικό άρθρο για τις μπαταρίες εδώ πριν λίγο, όπου γράφει (για τις AGM ειδικά):

State of Charge - Voltage
100% - 12,9 V
75% - 12,6 V
50% - 12,4 V
25% - 12,2 V
Discharged - 11,9 V

Οπότε επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτά που είπε ο τεχνικός της BMW και έδειξε η μέτρηση της μπαταρίας του αυτοκινήτου μου.

Νομίζω ότι την γλιτώνω την 200αρα € προς το παρόν.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση