Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3952  
Παλιά 18-01-17, 09:40
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sport_Evolution Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτής της άποψης γενικά είμαι κι εγώ χωρίς όμως να έχω οδηγική εμπειρία με Ε30 Μ3 S50Β32 (έχω ωστόσο οδηγήσει E30 Alpina B6 3.5 που είναι πολύ χειρότερη από τη Μ3 σε κατανομή μάζας μπρος/πίσω, ακόμα και με S50Β32). Πάντως η διαφορά μάζας των δύο κινητήρων χωρίς γεννήτρια, μίζα και εισαγωγή αέρα δεν είναι αμελητέα: 152 - 106 = 46 kg και μάλιστα με κέντρο μάζας όχι χαμηλά. Πιθανότατα υπάρχει σημαντική δυναμική επίδραση σε ρυθμούς πίστας αλλά σε γρήγορη οδήγηση δρόμου δεν θεωρώ ότι τέτοια διαφορά είναι καταστροφική. Ωστόσο αλλαγές σε ανάρτηση πρωτίστως και φρένα δευτερευόντως ενδύκνεινται όπως υπαινίσεται ο Γιάννης για βελτιωμένη οδική συμπεριφόρα, ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με αύξηση ιπποδύναμης κατά 80-100 ίππους, ανεξάρτητα από την αυξημένη ροπή και την αύξηση της μάζας. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έκανε τέτοια τοποθέτηση κινητήρα και άφησε την ανάρτηση και τα φρένα χωρίς ενισχύσεις. Πάντως τα φρένα της Ε30 Μ3 είναι εξαιρετικά ούτως ή άλλως.

Γ. Ν.
Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω εκτος απο τα φρενα. Τα φρενα της Μ3 ειναι μια χαρα μεχρι 300-330bhp. Ποτε δεν αντιμετωπησα προβλημα με τα φρενα της ακομα και σε καλα κυνηγητα στο βουνο. Εγω στο δικο μου τοτε http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=22758
ασχοληθηκα αρκετα με την αναρτηση ωστε να ειναι σωστο να μην κοπαναει σαν κουτσουρο το αυτοκινητο και το πιο βασικο να "δουλευει". H coilover που φτιαχτηκε ηταν και ακομα παραμενει απιστευτη στο αυτοκινητο. Εφερα και ολο το κιτ απο Αμερικη (http://www.masonengineering.net/Subpages/E30.htm) τοτε για να δεσουμε θολους, frame, κλπ και απο κατω και το αυτοκινητο εγινε απιστευτα δυνατο. Για αυτο λεω και επιμενω οτι δεν ειναι overkill ενας S50/S54/N54 σε ενα Ε30 αρκει να αναβαθμιστει σε αναρτηση και φρενα που δουλευουν και οχι για εμφανιση μονο.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση