Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 28-05-15, 08:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λευτερη καλημερα.
Παρομοιο προβλημα εχω κι εγω. Παρομοια πραγματα μου κανανε κι εμενα στο συνεργειο με τον ιμαντα εκτος, να δουνε ολα τα ραουλα και ρουλεμαν κλπ.

Εμενα ο συμπιεστης κανει ενα βουητο, σα σφυριγμα, οπως ακουγεται ενα ηλεκτρικο μοτερ να φανταστεις, σαν βζζζιιιιννν, καπως ετσι σκεψου, οταν αυτος ειναι 'φορτωμενος'.

Τωρα στην απορια σου. Η τροχαλια του συμπιεστη κλιμα στρεφει συνεχως απ τον ιμαντα. Οχι ομως παντα και ο αξονας του συμπιεστη! Αυτο γινεται γιατι μεσα σε αυτη τη τροχαλια, υπαρχει ενας μαγνητικος συμπλεκτης κι οποτε εμεις παταμε το κουμπακι του κλιμα, τη νιφαδα, αυτος ο συμπλεκτης 'κλεινει' και συμπαρασυρει μαζι με την τροχαλια και τον αξονα του συμπιεστη ωστε να ξεκινησει η συμπιεση του φρεον κι απο κει ο ψυκτικος κυκλος και να χουμε εμεις τελικα κλιματισμο στην καμπινα.
Συνηθως σε αυτα τα κομπρεσερ, ακουγεται αυξημενος θορυβος με το κλιμα εντος, δηλαδη με το μαγνητικο αυτο συμπλεκτη συμπλεγμενο, αρα ακουγονται ουσιαστικα οι ατερμονες κοχλιες που αντιπεριστρεφονται κι αυτοι συμπιεζουν το φρεον μεσα στο συμπιεστη. Αυτοι σε περιστροφικους συμπιεστες κλιματισμου, με τα χρονια φθειρονται, ειτε μεγαλωνουν τα διακενα της κοχλιωσης τους και δεν εχεις συμπιεση, ειτε ερχονται τοσο κοντα και βρισκουν μεταξυ τους και σπανε και καταστρεφονται.

Σιγουρα οτιδηποτε περιστρεφεται, φθειρεται και κανει θορυβο! Ολα αυτα εδραζονται πανω σε ρουλεμαν κι αυτα τα ρημαδια χαλανε και κανουν θορυβο. Μπορει να ειναι κι οι ιδιοι οι κοχλιες μεσα στο συμπιεστη που κανουν θορυβο.

Για μενα...Μην ασχοληθεις καν! Αστο, πραγματικα μεχρι να σπασει! Απλα να χεις καλη οδικη γιατι αμα σπασει θα σπασει κι ο ιμαντας και θα ακινητοποιηθεις. Μου ειχε τυχει ηδη μια φορα, μου χε σπασει η τροχαλια που ειπαμε παραπανω, κοπηκε το λουρι κι εμεινα, ευτυχως ημουν σταματημενος σε φαναρι, γιατι στο δικο μου μοτερ εχει ενα λουρι για ολα και για την αντλια υδραυλικου τιμονιου, για το συμπ.κλιμα, για την αντλια νερου κλπ.Οποτε θελει προσοχη!
Τωρα αμα σου περισσευουν χρηματα, αλλαξε το μ' ενα καινουριο ή με ανακατασκευασμενο μεταχειρισμενο, αλλα να σου δινουν εγγυηση οπωσδηποτε!

Στο δικο μου δεν κανω τιποτα, δεν ασχολουμαι, αμα ειναι να σπασει, ας σπασει!
Απάντηση με παράθεση