Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-04-07, 17:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

Συμφωνώ απολύτως.
Και εγώ 10-40 βάζω στο 2.0 valvetronic και δεν καίει καθόλου. Για την Ελλάδα ειδικά το καλοκαίρι δε νομίζω να αντέχει το 0-30 ή 5-30 και ειδικά σε ζόρισμα!
Εαν βάζεις 0-30 απλά τσέκαρε το να συμπληρώνεις.
Πάντως η ποσότητα που λές ότι σου καίει δεν ειναι φυσιολογική.
Απάντηση με παράθεση