Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-12-16, 00:49
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
ΧΑΝΕΙ ΝΕΡΟ ..!!

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια.....Εχω μια BMW ,σειρα 3 , Ε46 , 4θυρη του 2001,191,000 χιλ.
Διαπιστωσα επειτα απο ελεγχο ρουτινας οτι εχανε νερο. Πηγα στο συνεργειο ΒΜW, εκει που το πηγαινω τα τελευταια 7 χρονια, οχι εξουσιοδοτημενο αλλα εξειδικευμενο.
Μετα απο ελεγχο στο κυκλωμα νερου , ελεγχος κολλαρων , ψυγειου κ.λ.π. ολα ΟΚ, ειδαμε κατι αφρους μαζι με λαδι στην ταπα της μηχανης πανω απο τα μπουζι και καταληξαμε οτι πρεπει να ειναι Καπακι η καποια φλαντζα και γιαυτο εμπαζε νερα.
Συμφωνησα λποπον και ανοιξαμε καπακι ,.... ειδε καποια απο τις περιμετρικες τρυπες πιο μεγαλη και φαγωμενη λιγο και μου λεει αυτο φταιει , ειναι "νεροφαγωμα" .Πηγε το καπακι για επισκευη της οπης σε ειδικο και μετα σε ηλεκτρονικο πλαναρισμα . Τοποθετηθηκε το καπακι με καινουργιες ολες τις φλατζες , καινουργια λαδια , αντιψυκτικο κ.λ.π. πληρωσα 420 ευρω για ολη την δουλεια , υποθετω καλη τιμη μου εκανε και εφυγα ευχαριστημενος γιατι σκεφθηκα οτι μπορει να ειχα παθει μεγαλη ζημια αν δεν το εβλεπα. Μετα απο 2 μερες , κανω ελεγχο και.......ειδα ελλειπε παλι νερο (αντιψυκτικο)..!!!
Πηγα παλι στον μηχανικο ,το ειδε και αυτος ,εκανε παλι ελεγχο κυκλωματος νερου, ολα οκ.....αλλα παλι νερο στη μηχανη..!!! Εμεινε εκπληκτος , οπως και εγω δηλαδη.
Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξε .... να παω παλι αυριο ...να κανει ελεγχο μηπως και υπαρχει καποια ρωγμη στο κατω μερος της μηχανης, στον καθρεπτη κατω η καπου αλλου , οπως μου ειπε. Αποκλειει να μην εγινε σωστη δουλεια στο καπακι , αλλα θα το ξαναδει μηπως και κατι πηγε στραβα αλλα ....μενει η απορια , τι να συμβαινει και που ??
Για μενα δηλαδη το καπακι δεν ηταν αυτο που εφταιγε !!!! αλλα τελος παντων σκεφτηκα , εγινε ενα πλανιαρισμα, καθαρισαμε βαλβιδες , ειπα οκευ ...
Μηπως γνωριζει καποιος
Τι μπορει να ειναι συμβαινει και συνεχιζει να βαζει νερα στη μηχανη ???
Εχει συμβει σε καποιον κατι τετοιο ??? Τι μπορει να φταιει..??
Ευχαριστω για την ανοχη σας.... αισθανομαι υποχρεωμενος..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petrosarch : 07-12-16 στις 01:01
Απάντηση με παράθεση