Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 28-12-08, 00:26
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grlag Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.
Δεν ξέρω ποιός στα είπε αυτά φίλε μου αλλά:

1. Τα κίτ Xenon είναι αδύνατον να καταστρέψουν το φανάρι αφού ζεσταίνονται πολύ λιγότερο από την μαμά λάμπα. Αυτά που καταστρέφουν το φανάρι είναι οι λάμπες αλογόνου αγωνιστικού τύπου (100W και άνω) οι οποίες απαγορεύονται σε αυτοκίνητο δρόμου.

2. Δεν είναι 'κομπλέ συστήματα' μόνο αυτά της αντιπροσωπείας. Κυκλοφορούν και κιτ αλλά και ολόκληρα φανάρια στο εμπόριο και είναι πολύ φτηνότερα. Για Ε30/Ε36 αν θυμάμαι καλά ολόκληρο το σετ με τα φανάρια από Γερμανία δεν είχε πάνω από 400 ευρώ.

3. Είναι πολύ σπάνιο (και καγκουριά) να χρειάζεται ένα έστω και μέτριο κιτάκι άνοιγμα τρυπών ή προγραμματισμό. Έτσι πάει να πει ότι απλώς αγόρασες κάτι που δεν κάνει για το αυτοκίνητό σου. Εδώ και τα κιτάκια των 100€ έχουν αντάπτορες για τις φύσες του εκάστοτε αυτοκινήτου. Τα ακριβότερα έχουν και πυκνωτές για να αντισταθμίζουν τον ελεγκτή του εγκεφάλου.

4. Ναι, δεν κάνουν τα Xenon για όλα τα φανάρια γιατί αρκετά έχουν πάρα πολύ ανοιχτή δέσμη και χτυπούν ψηλά. Κυρίως στα Ιαπωνικά και Κορεάτικα αυτοκίνητα. Και ναι, τα φανάρια θέλουν ρύθμιση όταν βάλεις Xenon για να χτυπούν κάτω από το ύψος τους και μόνο, και γίνεται πολύ εύκολα αν ξέρει ο ρυθμιστής την δουλειά του.


Εγώ Xenon της Hella έχω βάλει κιτάκι (και μάλιστα ήταν για άλλο αυτοκίνητο, χρειάστηκε να αλλάξω φύσες) και το έχω πάνω πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να στραβώνω ποτέ κανέναν. Και ΚΤΕΟ περνάω 100% ορθόδοξα αφού είναι ρυθμισμένα και χτυπούν μόνο εκεί που πρέπει. Και σίγουρα δεν το πλήρωσα 1000€...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 28-12-08 στις 00:29
Απάντηση με παράθεση