Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 04-09-20, 21:28
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το πίσω μέρος που πηδάει, ειλικρινά δεν νομίζω να βρεις λύση.
Εγώ είχα sachs advantage αμορτισέρ και το πίσω μέρος χοροπήδαγε σαν κατσίκι. Αγανάκτησα και έβαλα τα τελείως απλά sachs super touring, βελτιώθηκε λίγο, αλλά πάλι πηδάει. Με 16άρα ζάντα κιόλας.
Δεν ξέρω αν τα OEM αμορτισέρ είναι καλύτερα σε αυτό.

Γενικά τώρα, δεν ξέρω πως καταφέρνεις και οδηγάς με τέτοιο στήσιμο που έχεις στους δρόμους μας. Εγώ όταν το πήρα είχε 17", Bilstein-HR και κοπάναγε σαν διάολος. Τα πέταξα εντός μηνός. Πλέον με 16" και sachs/m-pak...πάλι πάω σαν γιαγιά με ζιγκ-ζαγκ....
Κοιτα, επειδη στην οικογενεια εχουμε και ενα 316 εντελως μαμα με 16αρες m-pack και μαυρα bilstein b4 με ελατηρια μαμα απο το 318ις μου, που φοραγε μαμα, δε μπορω να πω οτι και αυτο δεν κοπαναει. Σιγουρα ειναι πιο ανετο αλλα γενικα με τους δρομους που εχουμε δεν μπορεις να πας εντελως ξεχασμενος διοτι θα κοπανησει σε διαφορα καπακια του δρομου κλπ κλπ. Στο ιδιο αυτοκινητο το προηγουμενο σεταπ ηταν κιτρινα bilstein με το λεπτο καλαμι και τα μαμα ελατηρια του 316. Η διαφορα που παρατηρησα ηταν ελαχιστη οσον αφορα τη σκληροτητα στο κοπανημα. Για τα δικα μου γουστα προτιμω σκληρο ελατηριο και πιο μαλακο αμορτισερ. Πραγμα που στο δικο μου αμαξι πιστευω ισχυει σχετικα διοτι δεν κοπαναει.
Και εγω σα γιαγια παω στους δρομους, αλλα το κανω οχι επειδη κοπαναει και μου ειναι τοσο δυσβασταχτο το κοπανημα , απλα επειδη ειμαι υπερβολικα ευλαβικος ως προς το αμαξι και δε θελω να ταλαιπωρω οχι μονο την ιδια την αναρτηση αλλα και ολα τα παρελκομενα. Δεν εχω καμια ορεξη να αρχισουν να τριζουν τα παντα στο εσωτερικο απο πορτες καθρευτες οροφες ταμπλο κλπ κλπ. Ισα ισα που αν παω πιο γρηγορα εχω το κλασσικο φαινομενο που δε νιωθεις τοσο τις ανωμαλιες. Δε μιλαω να πεφτω μεσα σε τρυπες αλλα για τις κλασσικες κακοτεχνιες.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση