Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 10-02-13, 10:26
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα συνήθως γύρω στις 100000 θέλει πραγματάκια το αυτοκίνητο.Εγώ πχ σε 46άρι άλλαξα στις 93000 (γιατί χρειαζόταν),αμορτισέρ,σινεμπλόκ,top mount,δισκοπλακες,τακάκια,μπουζί,λάδια,φίλτρο βενζίνης,λαδιού,αέρος,καμπίνας και στις 120000 θερμοστάτη(είχε διαρροή),την διακλάδωση πίσω από τον κινητήρα που είναι λίγο ευαίσθητη και τώρα θέλει ένα σετάκι φλάντζες στο καπάκι των βαλβίδων γιατί βλέπω υγρασία.Λάστιχα άλλαξα πριν 2 μήνες.
Το δικό μου είναι μοντέλο 99 με 133000.Πραγματικά απροβλημάτιστο αυτοκίνητο,χαίρομαι που το έχω,μου αρέσει ακόμα οπτικά και εν κατακλείδι,δεν σκοπεύω να το αλλάξω.Τέτοια αυτοκίνητα δε ξαναβγαίνουν...
εγώ αυτή τη στιγμή έχω σχεδόν 190.000km... και τα περισσότερα από τα άνω που αναφέρεις τα έχω αλλάξει σχεδόν δεύτερη φορά... Σίγουρα πρέπει να αλλάξει αρκετά πραγματάκια ο φίλτατος Dermatis, αλλά με μέτρο και ότι χρειάζεται... σ'ένα καλό συνεργείο θα του πουν τί θέλει η μπέμπα του...
Νομίζω με καλή συντήρηση τα 46-άρια κρατιούνται σε άριστη κατάσταση και ας έχουν στην "πλάτη" πολλά χιλιόμετρα...
Απάντηση με παράθεση