Θέμα: M3 vs 911
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #131  
Παλιά 26-04-11, 09:52
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
My 0.02

Στα μάτια μου μια σύγκριση 911 και Μ3 είναι ανούσια. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα, από εντελώς διαφορετικές σχολές, με διαφορετικό προσανατολισμό και κυρίως διαφορετική κατηγορία (= κιλά).

Οι Porsche πάντα ήταν πιο hardcore αυτοκίνητα. Η BMW από την άλλη ποτέ δεν είχε σαν στόχο να ανταγωνιστεί τη Porsche. Ο στόχος της ήταν και είναι η Audi.

Η δε Porsche, λόγω του VAG, πετυχαίνει καλύτερες οικονομίες κλίμακος όσον αφορά lightweight κατασκευές, R & D budget, μεγαλύτερη εμπειρία σε διευρυμένες αγωνιστικές συμμετοχές κλπ.

Τα 6δευτ στο ring είναι το 1% του συνολικού χρόνου των πχ 8λεπτών. Δηλαδή πίνατς. Είναι πρακτικά η διαφορά του 1ου από τα 2ου στα quail της Κίνας…δηλαδή 9 δέκατα δευτερολέπτου στο γρήγορο γύρο του Vettel (1:33.7).

Στο ring αυτό ΠΟΛΥ απλά μπορεί να σημαίνει διαφορετικές συνθήκες οδοστρώματος (περισσότερα αυτοκίνητα, περισσότερη γόμα?), διαφορετικές καιρικές συνθήκες (υγρασία? Άρα γλίστρα), διαφορετικοί οδηγοί, διαφορετικά (πιο φρέσκα?) ελαστικά και άλλα πολλά. Έξι δευτερόλεπτα στο ring μπορεί να είναι μια στιγμιαία καθυστέρηση του γκαζιού σε 12 στροφές (μισό δευτ στη στροφή) από τις 154 που έχει.

Οι χρόνοι μερικές φορές μπορεί να είναι παραπλανητικοί αν δε γίνονται από τον ΙΔΙΟ οδηγό σε ΙΔΙΕΣ συνθήκες.

Το M-Division έχει γίνει πάντως λίγο soft κατά την άποψή μου, αλλά η Μ3 Ε90 CSL που έρχεται, ίσως αλλάξει λίγο την άποψη που έχουν οι hardcore M-fans και κυρίως ιδιοκτήτες, που ζούνε καθημερινά το όχημά τους.

Η τελευταία Μ που οδήγησα (Ε60 Μ5) μου έδωσε την αίσθηση ενός πολύ βαρύ sedan απέναντι στη Cayman S που οδήγησα στο Thruxton. Αλλά πως είναι δυνατόν να συγκρίνω τα δύο οχήματα, όταν το ένα έχει 4 πόρτες και πορτ-μπαγκάζ που χωράει και η πεθερά σου…και το άλλο χώρο μόνο για τη DSLR?

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση