Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 30-01-17, 18:15
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα να δεις τώρα... λες και γίνεται η συζήτηση επίτηδες! Εδώ και περίπου 10Κ χιλιόμετρα και αφού έχω αλλάξει τα 3/4 από το κύκλωμα ψύξης, συμπεριλαμβανομένου ψυγείου & παγουριού, εξακολουθώ να χάνω νερά. Καταλήγω ότι μάλλον πρόκειται για τον αισθητήρα στο ψυγείο και δεν δίνω μεγάλη σημασία, άλλωστε η διαρροή είναι πολύ μικρή -περίπου 1λ κάθε 10 ημέρες ~ 600km. Από εχθές η διαρροή επανήλθε στα συνηθισμένα επίπεδα -προ των αλλαγών- δηλαδή περίπου 4lt ανά δύο ημέρες ~120km...

Επίσης άρχισα να ξαναβλέπω στο πλακάκι του γκαράζ στάλες από λάδια -είχαν κοπεί μετά από επισκευή... Δεν τολμώ να το σηκώσω, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει από κάτω -για μια φορά ακόμα-...

Σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να πάω ούτε ταξίδι (τουλάχιστον με τα παιδιά μέσα) και εκνευρίζομαι...

Επειδή είναι μπλε, σκέφτομαι να το πετάξω στη θάλασσα. Ξέρετε κανένα σημείο πέριξ της Αττικής που ο δρόμος να οδηγεί χωρίς πολλά πολλά κατευθείαν στο βυθό? ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ αφάνταστα...
Το πόσο σε καταλαβαίνω,δε φαντάζεσαι...Την διαρροή που αναφέρεις(1 λίτρο κάθε 600-800 χιλιόμετρα την έχω από το 2013)...Βρήκα μόνος μου με την βοήθεια ενός καθρέπτη από που προέρχεται αλλά δε θα του κάνω τη χάρη να το επισκευάσω αν δεν τιναχτεί στον αέρα πρώτα...
Η διαρροή λοιπόν προέρχεται μεταξύ μπλοκ-κεφαλής από την φλάντζα καύσεως.Η φλάντζα δεν είναι καμμένη αλλά με δεδομένο ότι είναι περμανίτης,από τα χρόνια,''έκατσε'',το καπάκι δε σφίχτηκε ποτέ στα 1000 χλμ ή αργότερα γιατί σύμφωνα με τους ΒΜWάδες δε χρειαζόταν.Εγώ πάλι ξέρω ότι δε χρειάζονται επαναληπτικό σφίξιμο οι καύσεως που αποτελούνται από μεταλλικά φύλλα πριτσινωμένα μεταξύ τους...
Μια χαρά σέρβις κάνουν τα εξουσιοδοτημένα!Το ξεμάτιασμα βέβαια είναι λίγο ακριβό!!!χαχαχα
Απάντηση με παράθεση