Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-11-16, 19:32
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχάς καλησπέρα σε όλους.
Πριν μου προτείνετε να διαβάσω παρόμοια threads να σας προλάβω κ να σας πω ότι το έκανα.
Κατά δεύτερον έχω ένα Ε46 facelift Ν40Β16Α 1.6 115hp 183.000 χλμ...

Το πρόβλημα: Στο ρελαντί το αμάξι ρετάρει. Τρέμει σταδιακά αυξανόμενα. Δίνω γκάζι συνέρχεται αλλά όταν πέφτουν οι στροφές ξανά το ίδιο. Δεν το κάνει πάντα αλλά η συχνότητα εμφάνισης έχει αυξηθεί. Την προηγούμενη βδομάδα είπαμε με το μηχανικό να πάρουμε ένα πολλαπλασιαστή κ να δοκιμάσουμε να τον αλλάζουμε σε κάθε κύλινδρο μιας κ μου είπε ότι το ρετάρισμα αυτό δικαιολογείται μόνο με "φτωχό ρεύμα" ή "φτωχό μίγμα λόγω ρεύματος. Με τα πολλά κάηκαν όλοι κ τους άλλαξα όλους κ τα μπουζί!!! Το πρόβλημα δε διορθώθηκε...!Είπαμε να κάνουμε καθαρισμό στα μπεκ για να δούμε αν στρώσει μιας κ ο μηχανικός είδε ανομοιότητες στα μπουζί (άλλο πιο μαύρο, άλλο πιο φαγωμένο κτλ.) αν κ είχαν λιγότερα από 16.000 χλμ...Αυτό δεν έχει γίνει ακόμη.

Να σας πω επίσης, ότι το πήγα σε 2 διαγνωστικά εξειδικευμένων συνεργείων κ τα 2 μου έβγαλαν αισθητήρα λάμδα και λουφτ χωρίς να έχει ανάψει το check engine (πότε ανάβει αυτό το λαμπάκι...Μου είπε ο μηχανικός πως επειδή παίρνει λιγότερο ρεύμα άρα μικρότερο σπινθήρα άρα φτωχότερο μίγμα μπερδεύει ο λάμδα και το λουφτ γι'αυτό κ πήγαμε προς τη λύση των πολλ/των...

Επίσης, το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι όταν ρετάρει στο ρελαντί κ κινούμαι στις 2.000 στροφές κ μόνο (όχι πιο χαμηλά) με λίγο γκαζάκι το αμάξι κάνει bunny hops εν κινήσει σαν να μπερδεύει άσχημα όμως....!!!!!!! Πρέπει να του δώσω αρκετό γκαζάκι για να ξεμπερδέψει.

Διάβασα σε άλλο ποστ για δευτερεύον σωληνάκι κι ότι μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο...

Ερώτηση 1: Μπορεί να ισχύει η γνώμη του μηχανικού για τη θεωρία με τους πολλ/τες;
Ερώτηση 2: Αν όντως φταίει ο λάμδα ή το λουφτ ή κ τα 2 θα οδηγούσε κάτι τέτοιο σε ρετάρισμα;
Ερώτηση 3: Γιατί κάνει bunny hops συγκεκριμένα στις 2.000 στροφές κ όχι πιο χαμηλά; Γιατί μπερδεύει μόνο εκεί; Η σκέψη μου πηγαίνει κ σε εγκέφαλο...Στέκει κάτι τέτοιο;

Δεν είμαι μηχανικός. Ξέρω κάποια πράγματα απότι έχω διαβάσει. Είμαι όμως πολύ καλός ανιχνευτής προβλημάτων κ ψείρας όσον αφορά τέτοιους είδους προβλήματα. Ακόμη κι αν δεν μπορώ να το φτιάξω θέλω να ξέρω ποιο είν το πρόβλημα.

Όπως κ να έχει θα εκτιμήσω οποιαδήποτε γνώμη κ συνεργασία. Όπως κι εγώ όπου μπορώ να βοηθήσω ξέρω ότι στο συγκεκριμένο φόρουμ θα βρω καλοπροαίρετη βοήθεια ειδικά από ανθρπς που εκτιμούν γενικά το αυτοκίνητο κι όχι μόνο τη "μπέμπα" τους. Ένας τέτοιος είμ κι εγώ. Αρκετά με το μελό....

Καμιά γνώμη-πρόταση-συμβουλή ρε παιδιά;
Να τα πάρουμε από την αρχή.Αλλάξατε Μπουζί-πολλαπλασιαστές επειδή κάηκαν.Μεταχειρισμένα μπουζί?Γιατί αναφέρεις ότι είχαν μόλις 16000 χιλιόμετρα.
Δεν έχει δίκιο ο μηχανικός περί φτωχού μείγματος λόγω αφλογιστιών.Οταν έχεις αφλογιστία και έχεις σωστά μπεκ,αυτά συνεχίζουν να ψεκάζουν και έχεις πλούσιο μείγμα (εξού και το μαύρο μπουζί).Εχει δίκιο όμως ότι υπό συνθήκες Λ,MAF επηρεάζονται και μπορεί η βλάβη του ενός να βγάζει βλάβη στο διαγνωστικό και για το άλλο.
Πήγες σε διαγνωστικά και εντόπισαν βλάβη στο maf και στον Λ.Σβήσατε την βλάβη να δείτε αν θα επανεμφανιστεί?Δεν είδαν πόση είναι η εισερχόμενη ροή αέρα?Nομίζω φαίνεται στο διαγνωστικό με το αυτοκίνητο συνδεδεμένο σε αυτό.
Τέλος,η βλάβη σε MAF Ή Λ δε συνοδεύεται απαραίτητα από λαμπάκι EML...
Απάντηση με παράθεση