Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 03-04-13, 17:18
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Λοιπόν, το αυτοκίνητο το πήρα.
Ρώτησα τι είχε και απάντηση ουσιαστική δεν πήρα. Μου είπε ότι του έβγαλε κωδικό 171.
Τον ρώτησα αν έκανε κάποια ρύθμιση ή αν το προγραμμάτισε και μου απάντησε ότι το υγραέριο προγραμματίζεται μία φορα. Μάλιστα μου λέει, τη βενζίνη τη ρυθμίζεις ή την προγραμματίζεις συνέχεια; Μου είπε να το δουλέψω καμιά 100-150αριά χλμ μόνο με βενζίνη και να το "πλακώσω" για να καθαρίσει ο λ. Αν μου ανάψει λαμπάκι δεν είναι θέμα υγραερίου, αλλά βενζίνης.
Το παίρνω και φεύγω. Βγαίνω Π. Ράλλή (με βενζίνη) αλλάζω από πρώτη σε δευτέρα με 2.000 στροφές περίπου και σανιδώνω. Το αυτοκίνητο μπουκωμένο σε σημείο που δεν ανέβαζε στροφές, πήγαινε μπρος πίσω (σαν κλώτσιμα) και δεν ανέβαζε στροφές πάνω από 3700 περίπου. Αφήνω το γκάζι, και το πατάω πιο μαλακά, όχι απότομα. Τότε μόνο ανέβασε στροφές μέχρι τον κόφτη (6.200 περίπου) αργά και μπουκωμένα. Μετά όλα οκ. Βγήκα Κηφισσό και πάτησα δευτέρα και τρίτη και ανέβαζε κανονικά το αυτοκίνητο. Μάλλον ξεμπούκωσε.
Το λαμπάκι πριν μου άναβε στα 15-20 χλμ. Έκανα τώρα 20 χλμ και δεν μου έχει ανάψει.
Θα δούμε. Δεν ξέρω αν έχει λυθεί το πρόβλημα, θα δείξει ο χρόνος. Θα το δουλέψω λίγο ακόμη με βενζίνη και μετά θα το γυρίσω σε υγραέριο.
Πως σας ακούγετε εσάς όλο αυτό;
Τι προτείνετε;
Απάντηση με παράθεση