Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #118  
Παλιά 16-01-18, 19:01
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεξε τι μου λες, και προσπαθεις να το εξηγησεις κιολας:

οτι ενα οχημα ιδιοκτησιας σου το οποιο καποια στιγμη περασε κτεο και βρεθηκε νομιμο, αλλα σημερα φοραει αλλο μοτερ, θα πρεπει να αποδειχτει οτι η αλλαγη μοτερ "εγινε εν γνωσει σου", λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου. Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?

Και οτι για να αποδειχτει αυτο, θα πρεπει να βρεθουν χαρτια τα οποια ειναι προς το συμφερον σου (τιμολογια = ΦΠΑ κλπ...) να μην υπαρχουν.

Ενταξει.

ΥΓ η μοναδικη νομιμοτητα που αποδεικνυει το κτεο ειναι για τη μερα που περασε ελεγχο. Τοσο απλα. Ενω τη μερα που σε επιασαν/ελεγξαν στο δρομο/τρακαρες/whatever, το αυτοκινητο φοραει αλλο μοτερ απο αυτο που γραφει η αδεια. Η παρανομια σου ειναι αυταποδεικτη. Εσυ ο ιδιοκτητης του οχηματος, κυκλοφορεις σε δημοσιο δρομο ενα οχημα που το μοτερ του ειναι αλλο απο την αδεια.

Ναι φιλε μου ακριβως.. ΠΡΕΠΕΙ να αποδειχθει οτι το μοτερ το εβαλα ΕΓΩ και οχι ο προηγουμενος. Αυτο στην περιπτωση που ΕΓΩ αποφασισω να υποστηριξω οτι δεν ξερω τπτ για το μοτερ. Αλλα απ την στιγμη που εχω τιμολογια αγορας και το αμαξι εχει γραφτει στα βιβλια του συνεργειου πρεπει να ειμαι τρομπας για να το κανω αυτο...
Εαν οχι, μπορω να λεω και να υποστηριζω οτι θελω στο δικαστηριο, και αν εχω το χαρτι του ΚΤΕΟ περασμενο πριν 1 μηνα τοτε εχω ενα πολυ δυνατο χαρτι... Δεν με σωζει απαραιτητα, αλλα εχω ενα πολυ δυνατο χαρτι. Και δεν με σωζει απαραιτητα γιατι εαν βρεθουν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες που φυσικα δεν εχουν κανει αυτοι την μετατροπη, εγω ρισκαρω να μπω μεσα για ψευδορκια και ενα καρο αλλες παρανομιες. Κι αυτο ειναι αυτο που θελω να πω. Απλα κι εγω...


(καποια στιγμη περασε κτεο, λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου,Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?)

Αυτα που λες εσυ ειναι γενικοτητες, δεν τα ειπα ΠΟΤΕ, και δεν βγαζουν και πουθενα. Επισης δεν χρειαζεται να εισαι εριστικος, δεν εχεις λογο, δεν σου εχω δωσει δικαιωμα. Συνεχως λες πραγματα που δεν τα ειπα. Μιλαω ελληνικα, καθαρα και συγκεκριμενα. Δεν μιλαω μονο σε εσενα μιλαω σε ολους. Απανταω σε 1ο προσωπο και δεν επαναδιατυπωνω λεγομενα αλλων που μπορουν να βρεθουν με ενα κλικ. Παρακαλω να κανεις το ιδιο.. Φιλικα

*Δεν ειναι αυταποδεικτη η παρανομια, θα μπορουσε να την εχει κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.
*Ναι στο δικαστηριο πρεπει να αποδειχθουν τα παντα.

Rapid τα τιμολογια εχουν να κανουν με την αγορα και οχι με την τοποθετηση και την κυκλοφορια. Αρα δεν ισχυουν οι ημερομηνιες εδω. Γι'αυτο το λογο βρισκονται τα βιβλια απο το συνεργειο και συγκεκριμενα το βιβλιο εξοδου του οχηματος που σου λεει οτι βγαινεις 15/01/18. Μεχρι τις 15/02/18 μπορεις αν θες να πατησεις 42 ατομα Η ασφαλιστικη σου θα καλυψει τα θυματα και εσυ θα πληρωσεις τους φορους και τα ασφαλιστρα.
Αν δεν παρεις τιμολογια για το μοτερ, δεν σε γραψει ο μηχανικος στα βιβλια και λαδωσεις το ΚΤΕΟ στις 14/02/18 και πατησεις 42 ατομα την επομενη τοτε το ΚΤΕΟ θα ειναι θησαυρος
στο δικαστηριο. Ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ θα ειναι με το μερος σου κατα 99% για τους προφανεις λογους.

Τελος θελω να ξεκαθαρισω και την θεση μου γτ πολλες φορες νιωθω οτι δινω λαθος εντυπωση. Υπαρχουν πολλα ανοιχτα μετωπα οταν αλλαζεις μοτερ. Και δεν ειναι αναγκη να υπερκυβισεις το αμαξι σου για να βρεθεις μπλεγμενος. Δηλαδη ολα αυτα που συζηταμε ειναι ακριβως το ιδιο αν βαλεις το ιδιο μοτερ. Εχεις μετωπο με την ασφαλιστικη, με το κρατος, και με τα θυματα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να καλυφτουν τα θυματα και οχι οι παρανομιες. Δλδ στην περιπτωση που δεν σε καλυπτει η ασφαλεια σου λογω της μετατροπης πρεπει να κανεις το αμαξι σου νομιμο με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται για να καλυφτουν τα θυματα.
Εαν ομως θες απλα να γλυτωσεις το προστιμο η την κατασχεση, μπορεις να υποστηριξεις αυτο που μπορει να σε ξεμπλεξει.
Απάντηση με παράθεση