Θέμα: bmw m6 tou 2005
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 08-06-12, 07:37
pavlikos_m6 Ο χρήστης pavlikos_m6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Μηνύματα: 12
pavlikos_m6 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα. Χωρις παρεξηγησεις κι αρπαγματα, ηθελα να σε ρωτησω το εξης:

Αποφασισες και πηρες ενα 'ειδικο' αυτοκινητο, που τις 'καλες' εποχες εκανε οσο ενα πολυτελες διαμερισμα ακομα και μεταχειρισμενο. Τωρα οκ, να ναι καλα οι 'ειδικες' εποχες, τετοιας κατηγοριας αυτοκινητα εχουν εκφυλιστει οι τιμες τους, οχι ομως και τα αυτοκινητα τα ιδια σαν μηχανηματα.
Δεν ρωτησες, δεν εψαξες, δεν εμαθες πληροφοριες γι αυτο?..
Πολυ καλα εκανες και το αγορασες αφου προφανως ειχες τη δυνατοτητα να το αποκτησεις και μπραβο σου, μαγκια σου, μακαρι κι εγω να μπορουσα να επαιρνα οχι τετοιου επιπεδου αμαξαρα αλλα και 3-4 επιπεδα κατω. Αλλα οταν παιρνεις αποφαση να αγορασεις τετοιο 'πραμα', ε το ψαχνεις λιγο παραπανω. Δεν παιρνεις Suzuki Swift δεκαετιας '90.

Λοιπον, τωρα απ τα λιγα που ξερω γι αυτο, γιατι ειπαμε, ειναι ειδικο, δεν κυκλοφορουν και σαν...τα Golf στους δρομους, οποτε μην περιμενεις και περισσεια γνωσης και εμπειριας απ τον μεσο κοσμο, ουτε καν απ τον μεσο συνεργειατζη!

Το αυτοκινητο εχει V10 κινητηρα ατμοσφαιρικο 5λιτρο, 507 ιππων πολυστροφο, 'ειδικο' μοτερ, εξωτικο για ειδικο αμαξι, ειπαμε. Αυτο το μοτερ ειχε βραβευθει στην εποχη του και η τεχνολογια του ερχεται απ ευθειας απ τη Φορμουλα 1 που ειχε εμπλακει τοτε η BMW. Κιβωτιο SMG, διαφορικο περιορισμενης ολισθισης M Differential, φρενα με μεγαλους τρυπητους χαρακτους δισκους αλλα με ΜΟΝΟπιστονες δαγκανες. Καροτσα επισης 'περιποιημενη' με οροφη απο ανθρακονημα για μειωση του βαρους. Ανθρακονηματινα ειναι κι αλλα μερη οχι τοσο εμφανη, οπως κομματια προφυλακτηρων, ο πισω διαχυτης, τα 'καναλια' αερα ψυξης φρενων κλπ. Τωρα ηλεκτρονικα, εξοπλισμο και αξεσουαρ για ανεση, ασφαλεια, πολυτελεια κλπ καταλογοι ολοκληροι...Απο αλκανταρες και δερματα μεσα μεχρι HUD στο ταμπλω να νιωθεις πιλοτος Eurofighter οταν βγαινεις εθνικη...

Τωρα για βλαβες, συντηρηση, λογικο ενα 'ειδικο' αμαξι με τοση τεχνολογια προηγμενη και τετοια μηχανολογικα διαμαντια πανω του, να θελει ευλαβικη συντηρηση και μαλιστα σε συνεργεια που το κατεχουν το αντικειμενο κι οχι στον πρωτο τυχωντα γκαραζιερη που αλλαζει φιλτρα λαδια σε LADA και Seat παλια. Βλαβες αν δεν εχει φαει πολυ βιασμο, γιατι αποκλειεται τετοια αμαξαρα να την εχουν παει κυρια, δε νομιζω να βγαλει και κατι το τρελο, οπως επισης αν ειναι ολα μαμα και δε την εχουν 'τσιγκλισει' με προγραμματα, βελτιωσεις, αναβολικα και πειραματα, τοτε επισης ειναι πιθανο να ειναι (σχεδον) απροβληματιστο. Συνηθως τετοια τερατα πονανε σε κιβωτια και φρενα, αλλα εχω δει και αρκετα μοτερ να βγαινουν off για πολλους λογους, κυριως λαθος ή ελλειπης συντηρηση αλλα πιο πολυ πειραγματα και σκισιματα απιστευτα. Ασπαστο και 'αλεξισφαιρο' δεν ειναι κανενα αμαξι στον κοσμο, σκεψου τωρα εσυ που εχεις και διαστημοπλοιο!

Θα σου προτεινα λοιπον, γιατι ουτε ειδικος ειμαι, ουτε τον εξυπνο θελω να παιζω, να περασεις μια βολτα απο ενα ΚΑΛΟ συνεργειο, δεν ειναι αναγκη να ναι και επισημο, να κουβεντιασεις λιγο με καποιον υπευθυνο εκει μεσα, να δει και τ αμαξι γιατι οχι, μια διαγνωση, μια βολτα κι ενα ανεβασμα σε ραμπα και μια ματια απο κατω θα σου πουνε πολλα. Εαν θελεις μπορω να σου προτεινω καποια συνεργεια που σιγουρα το 'εχουν' με τα 'Μ' μοντελα, εαν δεν εχεις καποιον δικο σου εμπιστο.

Οπως και να'χει, καλες βολτες με το τερας σου, καλοριζικο, καλοταξιδο και απροβληματιστο πανω απ ολα, να σαι καλα να το χαιρεσαι, εισαι πολυ τυχερος ανθρωπος. Καλη 'διασκεδαση' μαζι του...
γιαννη καλη σου μερα και σε ευχαριστω παρα πολυ!!! καποια γενικα πραμματα τα γνωριζω (οπωσ αυτα π μου ειπεσ ) απλωσ εχω ακουσει παρα πολλα για το μοτερ τουσ και κατι για την ησαγωγη τους και ελεγα μηπωσ ηξερε τιποτα παραπανω!!! και παλι σε ευχαρηστς παρα πολυ για την ενημερςση σου!!! και παλι καλη σου μερα !!!
Απάντηση με παράθεση