Θέμα: Φώτα xenon
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #85  
Παλιά 09-04-09, 21:01
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Δυστηχως φιλε μου κανεις λθος που επιμενεις στα 4500Κ.

Η BMW χρησιμοποιει OSRAM XENARC λαμπες οι οποιες οως εχω προαναφερει ειναι D1S και απο τα χαρακτηριστικα της λαμπας ειναι μολις 4250Κ και λεω μολις γιατι αυτη η θερμοκρασια επιτυγχανεται μετα απο καποια ωρα λειτουργιας και κυμενεται με την θερμοκρασια περιβαλοντος και την παλαιοτητα της.

http://www.nuconverter.de/assets/d1sd1r.pdf

Ακομα να σου πω οτι αν φωτισεις την λαμπα χωρις τον προτζεκτορα (εκτος φαναριου)
θα δεις ενα κιτρινο χρωμα που να πηγαινει προς το ασπρο.
Το χρωμα που βλεπεις μεσα στο φαναρι ειναι λογω του πρισματος της δεσμης φωτος που βγαινει απο την λαμπα.Αρα σε ενα φαναρι με κατοπτρο δεν υπαρχει πρισμα αλλα η δεσμη της λαμπας (οπως αυτη διαχεεται) θα εχει το πραγματικο χρωμα θερμοκρασιας που αναγραφει.
Επισης να επισημανω οτι απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη λυχνιας αλλαζει η θερμοκρασια χρωματος της καθε λαμπας και ισως να μην ειναι αυτη που αναγραφεται αλλα μια κοντινη. πχ αντι για 6000Κ να ειναι 6500Κ ή αντι 4300Κ να ειναι 4000Κ κλπ κλπ

Φιλικα Δημητρης.

Εντος των ημερων θα σας παρουσιασω το retrofit του Ε81 μου με τα XENON lights.
(μιλαμε για μια εγκατασταση γνησιων φαναριων ΧΕΝΟΝ BMW με συστημα πλυσης Angel Eyes αλλα και Φωτα ημερας) ελπιζω ενος των ημερων του πασχα να εχω ολοκληρωση την εγκατασταση.
Απάντηση με παράθεση