Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-03-14, 22:03
gpatera Ο χρήστης gpatera δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-03-2014
Μηνύματα: 3
gpatera is on a distinguished road
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ ΠΙΕΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει από τον Αύγουστο του 2013 ένα Bmw e90 1.6 μοντέλο του 7/2009 facelift με 42.000 ΚΜ (έτσι τουλάχιστον μου είπαν από την Bmw) από leasing, σε αντικειμενικά πάρα πολύ καλή κατάσταση. Έχω κάνει από τότε 2.500 ΚΜ και το αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλό και απολαυστικό…
Τον τελευταίο καιρό όταν ταξιδεύω με ταχύτητα πάνω από 130 km/h μου ανάβει η ένδειξη του λαδιού. Όταν η ταχύτητα κατέβει ή πιέσω το κουμπί του μενού η ένδειξη σταματάει και δεν ξανανάβει.
Πήγα στην Bmw για έλεγχο και αφού το έβαλαν στον Η/Υ μου είπαν ότι δεν βρίσκουν τίποτα και μάλλον είναι η βαλβίδα πίεσης λαδιού ( Όταν αγόρασα το αμάξι έκανα αλλαγή λαδιών και φίλτρου)
Στην συνέχεια πήγα σε ένα άλλο συνεργείο αφού το έβαλαν και αυτοί στον Η/Υ μου είπαν ότι δεν βρίσκουν τίποτα…
Το πρόβλημα όμως υπάρχει …. Γνωρίζει κανένας τίποτα. Να κάνω την αλλαγή της βαλβίδας?
Η στάθμη των λαδιών είναι σωστή, μόνο η κατανάλωση βενζίνης μέσα στην πόλη (Λάρισα) είναι κοντά στα 11.5 lt/100 km. (μεγάλη σε σχέση με το 1.4 Οπελ Αστρα που είχα). Εκτός πόλης η κατανάλωση είναι καλή 5-6.5 lt/100km με ελαφρύ πόδι
Απάντηση με παράθεση