Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-02-11, 16:10
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lefterishatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
God μιλάς για τον κινητήρα 122ps e.d. ή τον 115 ps ότι μπαίνουν τα νέα συστήματα υγρής έγχυσης?
Το έχει βάλει κανένας σε κινητήρα e.d για να μας πει εντυπώσεις?
Και στους 2 μπαίνει πανεύκολα. Βασικά μπαίνει πανεύκολα στα περισσότερα αυτοκίνητα από το 2000 και μετά (και όχι μόνο, μπαίνει σε οτιδήποτε έχει αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου, το Μ42 της BMW είχε από το 1987 ας πούμε). Έχω δει από φιατάκια ως Audi A5 TFSI με τέτοιο σύστημα. Όπως είπα χρησιμοποιεί τα μπεκ της βενζίνης, ψεκάζει όσο του λέει ο "μαμά" εγκέφαλος και δεν έχει καμία απολύτως διαφορά σε επιδόσεις από όταν καις βενζίνη, εκτός του ότι η κατανάλωση του αερίου είναι 5-10% περισσότερη από την αντίστοιχη της βενζίνης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tomi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο απλά το προσπερνάω διότι απλά δεν το τηρεί κανένας...
Το δεύτερο δεν το ήξερα,αλλά στην Ελλάδα δεν μπορείς και ποτέ να είσαι σίγουρος..
Τα 300 πρόστιμο και αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων για 3 μήνες το τηρεί μία χαρά η τροχαία. Και δεν είναι παράνομο μόνο στο κέντρο, είναι σε σχεδόν όλη την Αττική. Ούτε Ασπρόπυργο δεν μπορείς να μπεις. Και τέλος, για να το αγοράσεις και μόνο πρέπει να δηλώσεις διεύθυνση μόνιμης κατοικίας στην επαρχία.

Ελλάδα ή όχι, είναι νόμος από την Ε.Ε. υπογεγραμμένος και από εμάς ότι ως το 2018 δεν θα υπάρξει καμία αύξηση του φόρου καυσίμου στο υγραέριο για περιβαντολλογικούς λόγους. Δεν τους "παίρνει". Το τι θα κάνουν το 2018, άλλη ιστορία. Απόσβεση κάνεις όμως σε 15.000χλμ, οπότε αν δεν κάνεις 15.000χλμ σε 6-7 χρόνια τι το θες το ρημάδι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tomi Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τέλος αυτός ο ''ενήλικας'',θα κάθεται 24 ώρες εκεί για πάντα..όχι μισή ούτε 1-2..και θα μου πιάνει και πολύτιμο χώρο..(άσε που δεν συνηθίζω να βάζω άτομα στο μπεμπέ..υπάρχει άλλο που εκτελεί χρέη ταξί/φορτοταξί.. )
Τέλος όπως είπα και πρίν,αυτοί θα ήταν οι προσωπικοί προβληματισμοί και σκέψεις μου..
Ούτως η άλλως εγώ στο κέντρο μόνο με την μηχανή κατεβαίνω..άρα και με το πετρέλαιο,παράνομος δεν θα ήμουν..(και θα είχα και τρελή ροπή!!)

Ξέχασα να πώ ότι το Vectra,το φόρεσε το καλοκαίρι που μας πέρασε,και λόγω δουλειάς έκανε τόσα χλμ..άρα δεν ήταν παλαιάς γενειάς..τουλάχιστον σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν εδώ τώρα..διότι ο συγκεκριμένος που έγινε η τοποθέτηση τα ίδια βάζει ακόμα..
Σύστημα με ψεκασμό λαδιού στην εισαγωγή = παλαιάς γενιάς, και σήμερα να το έβαζε δεν αλλάζει αυτό. Τα υγρής έγχυσης δεν έχουν τέτοια πράγματα, δεν αγγίζεις καν την εισαγωγή.

Το αυτοκίνητό σου είναι φτιαγμένο για 5 επιβάτες συν αποσκευές. Έχει προδιαγραφές για ωφέλιμο φορτίο κοντά (μη πω παραπάνω) του μισού τόνου. Τώρα αν νομίζεις ότι με 50-60 κιλά συνολικά βάρος το καταστρέφεις, πάω πάσο. Εμένα 25 ετών είναι, και 7 άτομα με αποσκευές έχω βάλει, δεν έπαθε τίποτα ποτέ (αλλά όπως λένε παλιά τα έφτιαγναν καλύτερα!! ). Απλά, από μηχανολογοτεχνικοοικονομικοεπιστημονικής άποψης δεν είσαι απλά υπερβολικός αλλά παρανοϊκός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 26-02-11 στις 16:14
Απάντηση με παράθεση