Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #116  
Παλιά 07-08-05, 13:59
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Thumbs down ΕΛΕΟΣ!!!!

ΕΛΕΟΣ!!! Θα χτυπήσω καμιά ένεση να έρθω στα ίσια μου με αυτά που διαβάζω! Ποιος είναι αυτός που θα πάρει μια Μ3 Ε30 για να κάνει κόντρες σήμερα; Μιλάμε για ένα κομμάτι ιστορίας της BMW που δεν αξίζει να γράφονται απαξιωτικές λέξεις.

Δηλαδή κάποιος που του αρέσει και θέλει να αποκτήσει μια 3.0Csl (Batmobile), ή μια 2002Turbo θα το κάνει για να τα σκίζει στις κόντρες;;;


Εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή, αλλά αυτό είναι μια γενικότερη συμπεριφορά στην Ελλάδα, να φερόμαστε με τον χειρότερο τρόπο σε ιστορικά σύμβολα. Εδώ δε σεβόμαστε τα σύμβολα της δικής μας ιστορίας και τα βρωμίζουμε, τα αφήνουμε στη τύχη τους και τα ξεπουλάμε στους "κουτόφραγκους", θα καταλάβουμε την ιστορική σημασία ενός "σωρού λαμαρινών" που έφτιαξαν οι γότθοι 15 χρονάκια πριν;

Ρε, εμείς είμαστε Ελληνάρες. Όταν αυτοί ήταν στα δέντρα, εμείς φτιάχναμε Παρθενώνες, να ούμε.

Τώρα; Τώρα ακόμα και οδοντογλυφίδες τις εισάγουμε από Τουρκία και Κίνα...

Για να τελειώνω λοιπόν και επειδή όταν ανιχνεύω έλλειψη ιστορικής μνήμης και σεβασμού τα ψιλοπαίρνω (όχι με τα παιδιά που εκφράζουν τις απόψεις τους, αλλά με αυτούς που μας έχουν φέρει σε αυτό το χάλι, και επιτρέψτε μου να έχω άποψη από "μέσα" για τον χώρο της παιδείας γενικότερα), συνοψίζω στο εξής:

Για εμένα προσωπικά η Μ3 Ε30 είναι ένα σημαντικό μέρος της ιστορίας της αγαπημένης μου εταιρίας και θα θεωρούσα μεγάλη μου τιμή να είχα στη κατοχή μου ένα από αυτά. Ελπίζω κάποια στιγμή να είμαι σε θέση να το αποκτήσω. Για τους άλλους ας είναι τούβλο (ή ένα κομμάτι μάρμαρο...). Η άποψή τους 101% σεβαστή, αλλά 1001% αδιάφορη για 'μένα.
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση