Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 21-01-09, 14:16
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Βλέπω πως ακόμα μερικοί "νομίζουν πως ανακάλυψαν τον τροχό" .......

α) Πρός sm6: Αξιέπαινη η προσπάθεια μετάφρασης και το αποτέλεσμα αυτής, τα λεγόμενά του δεν έχουν εφαρμογή στα σύγχρονα BMW που έχει το CBS (Condition Based Service).....για άλλες μάρκες αυτ/των ίσως.

β) Πρός gsova: Λάθος καταλαβαίνεις μάλλον! Ο υπολογιστής του αυτ/του είναι "το Α & το Ω" για τα διαστήματα σέρβις (είτε αυτό λέγεται λαδιών, είτε υγρών φρένων, είτε γενικού σέρβις κτλ.) Οι ενδείξεις αλλαγής των προαναφερομένων έχουν χλμ & χρόνο (πχ. για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη). Απαντάει αυτό στα ερωτήματά σου?

γ) Πρός ermis1975: Πες τα Χρυσόστομε.....

δ) Πρός Fanis: για λαδια κινητήρα γράφει 30.000ΚΜ ή 2 έτη

Φτάνει ρε παιδιά, κουράζει πλέον το θέμα! Κανένας "John Rowland" δεν ξέρει καλύτερα από τον ίδιο τον κατασκευαστή (που έχει μάλιστα ένα από τα πιο προηγμένα συστήματα ελέγχου & αλλαγής αναλωσίμων, το CBS). Εξάλλου να πουλήσει το προϊόν του θέλει κι αυτός, 1000 άτομα να "ψαρώσουν" και να αλλάζουν τα λάδια τους κάθε 1000ΚΜ ποιός κερδίζει?? Η Fuchs/Silkolene...

Συμπέρασμα:
Όσοι έχουν CBS στα σύγχρονα BMW, αλλαγές όποτε βγάζει ένδειξη (ΧΛΜ ή Χρόνο)!!
Φίλτατε επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Δεν μιλάω για υπερβολές του στύλ "αλλάζω λάδια ανά 1000χλμ" αλλά το να αλλάζεις λάδια κάθε 5-7 χιλ. χιλιόμετρα δε φαντάζει (τουλάχιστον σε εμένα) υπερβολικό, για τις συνθήκες που ΕΓΩ κινώ καθημερινά το όχημα μου (οδήγηση στην Αθήνα πρωϊ και βράδυ με χαμηλές ταχύτητες για απόσταση 8 χλμ κάθε φορα - ίσα που ζεσταίνεται το μοτέρ και μετά σβήνει).

Σωστά σκεπτόμενος λές: Εξάλλου να πουλήσει το προϊόν του θέλει κι αυτός, 1000 άτομα να "ψαρώσουν" και να αλλάζουν τα λάδια τους κάθε 1000ΚΜ ποιός κερδίζει?? Η Fuchs/Silkolene...

Εγώ από την άλλη σκέφτομαι: Όταν μου λέει ο μάστορας "μην αγχώνεσαι, άλλαζε λάδια κάθε 2 χρόνια" μήπως θέλει να με κάνει πελάτη του, αφού ίσως (σύμφωνα με τα λεγόμενα του Rowland) θα έχω περισσότερη φθορά στο μοτέρ μου; Ο φάδερ μου είχε μια παλιά Μερσεντές η οποία με αλλαγή λαδιών ανά 5000χιλ χιλιόμετρα έβγαλε 600.000 χιλ (πραγματικό νούμερο) χωρίς να ανοιχτεί ούτε μια φορά το μοτέρ. Το δικό μου φτάνει τώρα τα 200.000 χιλ και επίσης δεν έχει ανοιχτεί ούτε μια φορά.

Ίσως τα νέα οχήματα να αντέχουν περισσότερο δεν ξέρω (εγώ έχω παλιό bmw εξάλλου) αλλά και πάλι, και ολοκαίνουριο όχημα να είχα, δε θα το τράβαγα τόσο πολύ για την αλλαγή λαδιών. Στο φινάλε και να τα αλλάξω νωρίτερα, πέρα από το χ κόστος, κακό δεν κάνω στη μηχανή μου έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση