Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 21-01-09, 14:27
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
κοιταξτε φιλοι μου.
ο σκοπος, ενος φορουμ, ενος περιοδικου, ενος δημιοσιογραφου ή ακομα και μια απλης συζητησης δεν ειναι να κανουμε τους "εξυπνους". ουτε να πουμε οτι ξερουμε περισσοτερα απο τον κατασκευαστη, ειτε του κινητηρα, ειτε του λαδιου.
απλως οταν διοχετευουμε στην κουβεντα μας, αξιοπιστες πληροφοριες, συν τις οδηγιες του κατασκευαστη, μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα.
για παραδειγμα.
και εγω χρησιμοποιω το αυτοκινητο μου, περιπου οπως ο φιλος gsova (τον οποιο ευχαριστω). και ακομα "χειροτερα" θα ελεγα. εκτος καποιων εκδρομων (2-3 φορες το χρονο) και καποια σαββατοκυριακα στη χαλκιδα (οπου δεν ειναι μεγαλη η αποσταση απο την αθηνα), οι υπολοιπες διαδρομες, ειναι σε αποστασεις των 8 χιλιομετρων. δηλαδη το λαδι δεν φτανει καν τη θερμοκρασια βελτιστης λειτουργιας στους 100C. ανεβαινει εως τους 80-90.

ουτως ή αλλως και στο αυτοκινητο και στη μοτο που εχω αλλαζα παντα λαδια καθε μια φορα το χρονο, αν δεν συμπληρωνα (που δεν τα συμπληρωνα) τα χιλιομετρα. αυτο αλλωστε λενε και τα περισσοτερα βιβλια κατασκευαστη (στο δικο μου το λεει).
με την αναλυση του Κου John Rowland καταλαβα και το γιατι (κανεις δεν μου το ειχε εξηγησει).
ο φιλτατος John αναφερει σε καποιο σημειο οτι οι υποδειξεις των κατασκευαστων γινονται λαμβανοντας υπ' οψιν τα χειροτερα σεναρια.
αρα μην ανησυχειτε οτι θα σας χαλασει το μοτερ, πιθανοτατα τιποτα δεν θα γινει. ουτε και πολλοι απο εμας εδω θα κρατησουμε ενα αυτοκινητο για 500 χιλιαδες χιλιομετρα, ωστε να ανησυχουμε για καταλοιπα και αλλες φθορες. ευτυχως εχει προχωρησει πολυ η τεχνολογια. και των μεταλλων και των λαδιων.
απλα ολοι θελουμε το καλυτερο για το αυτοκινητο μας.
αν λοιπον υποθεσουμε οτι δεν ζουμε σε καποια περιοχη της ελλαδας που η θερμοκρασια πεφτει συχνα αρκετα κατω απο το μηδεν, το 90% των καλων λαδιων που υπαρχουν στην αγορα, ειναι μια χαρα για το μοτερ μας.
τωρα αναλογα με τις συνθηκες οδηγησης του καθενος, μπορει να γινει και η βελτιστη επιλογη.
εγω, για να επιστρεψουμε στο παραπανω παραδειγμα, νιωθω φερ ειπιν, οτι το castrol edge 10W-60 που συνιστά (αυστηρα και μονο) η bmw για το μοτερ μου, δεν ειναι απολυτα σωστο για το χειμωνα. απο τη στιγμη που στο μεγαλυτερο ποσοστο κανω "κρυα" χιλιομετρα θα επρεπε να διαλεξω ενα π.χ. 0W-30, ή 5W-40, ωστε να διευκολυνω την κυκλοφορια του λαδιου στα πρωτα λεπτα και κατ' επεκτασιν και τη λειτουργια του κινητηρα. και για το καλοκαιρι οπου οι θερμοκρασιες λαδιου ανεβαινουν στους 100-110C να βαζω το 10W-60. το οποιο βεβαια θεωρω ως "60" αρκετα παχυ αφου συμφωνα με τον Rowland για να δουλεψει ως sae 30 θα πρεπει το μοτερ να ανεβασει 130C! πραγμα που γινεται βεβαια μονο σε πιστα. πουθενα αλλου. ισως για αυτο το εβαλε η bmw, αφου δεν ξερει τι κανει ο καθενας με το αυτοκινητο του, ενω αν πηγαινες σε αυτες τις θερμοκρασιες λειτουργιας με λαδι "30" ή "40", μπορει να ειχες αλλα θεματα.

σε καθε περιπτωση, επειδη οσα και να ξερω ή εχω διαβασει, δεν ειναι περισσοτερα απο τη bmw (και βρισκομαι και σε εγγυηση ακομα) το αφηνω προς το παρον ως εχει. αργοτερα μπορει να αρχισω τα πειραματα.

topmar, προς τι τα τεραστια γραμματα και τα διαφορα χρωματα? δεν ειναι κανενας τυφλος.
κατεθεσε την αποψη σου με κανονικη γραμματοσειρα και πιστευω θα αξιολογηθει με τον ιδιο τροπο απο τους αναγνωστες. με το να βαζουμε μπολντ 60 κοκκινα, δεν κανουμε την αποψη μας σημαντικοτερη. απλως δυσκολευουμε τους αλλους στην αναγνωση.
τελος, εγω τουλαχιστον σεβομαι τα μεγιστα οσους δεν εχουν ιδιαιτερες γνωσεις και "ανακαλυπτουν ακομα τον τροχο". γι αυτο και η προσπαθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sm6 : 21-01-09 στις 14:33
Απάντηση με παράθεση