Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 16-09-09, 15:18
Το avatar του χρήστη VanVIC
VanVIC Ο χρήστης VanVIC δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-09-2004
Μηνύματα: 2.948
VanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really niceVanVIC is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε συζητηση που ειχα πριν λιγο καιρο με γερμανο βελτιωτη απο τους πολυ καλους και σεβαστους στο χωρο, ηταν καθετος:
"ειναι πεταμενα χρηματα και κουτος οποιος βγαζει το πολυ εξελιγμενο στανταρ τελικο της bmw για καποιο aftermarket".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι ειπε ο μάιστερ...
ο οποιος εχει βγαλει πανω απο 400 αλογα απο αυτο το μοτερ, με νορμαλ εξατμιση...
λες να μην ξερει?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
το τελικο συστημα εξαγωγης του 335 ειδικα, δεν ειναι καζανακι "βαμπιρ στα τρικαλα"...
ειναι ενα συστημα με ατελειωτες ωρες ερευνας, πραγματικα για σεμιναριο σε πανεπιστημια...
(ετσι λεει ο μάιστερ)...
κανεις σοβαρος βελτιωτης δεν τολμαει να το αγγιξει.

http://www.noellemotors.de/335i_bi-t...af6b7ec.0.html

Στάθη γνωρίζω οτι ο Noelle δεν είναι τυχαίος μηχανικός. Ξέρω οτι ήταν ο αρχημηχανικός (ή τεχνικός δ/ντης) της Alpina και μετά την Alpina ξεκίνησε την δική του εταιρεία.
Προφανώς είναι Maister (όπως τον αποκαλείς) στον κλάδο του αλλά δεν έχω ακούσει να εμπλέκεται στην κατασκευή εξατμίσεων.

Απ'την άλλη, επίσης ξέρω (και είμαι σίγουρος οτι εσύ ξέρεις καλύτερα λόγω της εμπλοκής σου στα 2τροχα) οτι η Akrapovic, επίσης δεν είναι τυχαία εταιρία στις κατασκευές εξατμίσεων.
Απο τους περισσότερους μάλιστα θεωρείται και η κορυφαία στον κόσμο !
Εξατμίσεις φτιάχνει, δεν βελτιώνει τα μοτέρ με μηχανικές "αναβαθμίσεις".
Δείχνει να είναι πολύ εξειδικευμένη εταιρία. Λές να μην το έχει "ψάξει" διεξοδικά για τις εξατμίσεις που λανσάρει ?
Τόσο ευκολα θα "ρισκάρει" την φήμη της ?
Ο Noelle έχει άποψη επι των συγκεκριμένων εξατμίσεων ?

Βέβαια ο Noelle έχει συμφέρον να πουλά μηχανικές αναβαθμίσεις οπότε καταλαβαίνεις οτι και αυτές τις λύσεις προωθεί.
Η Akrapovic απ'την άλλη δεν βλέπω να βιάζεται να παρουσιάσει εναν σκασμό εξατμίσεων για ό,τι κυκλοφορεί.
Αν προσέξεις θα δείς οτι έχει λύσεις για 2-3 μοντέλα αυτοκινήτων συνολικά.
Ενώ είχε παρουσιάσει εξάτμιση για το Μ3 Ε92, πέρασε αρκετός καιρός για να δώσει στην αγορά κάτι για το 335.

Γενικά δεν έιμαι των ακραίων απόψεων και αποφευγω να είμαι απόλυτος αλλά βλέπω οτι ο Noelle (για τον οποίον έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές) εκφράζεται μάλλον απόλυτα.
Μήπως δεν έχει απόλυτο δίκιο ?

Για σκέψου...
(έχεις και Ducati !)
Απάντηση με παράθεση