Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 28-12-16, 23:04
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτή η φόρτιση που λες, πρέπει να γίνει:

α) Σε ειδικό φορτιστή και όχι σε γενικό φορτιστή μπαταριών αυτοκινήτου (δηλαδή με συγκεκριμένες λειτουργίες);

β) Με την μπαταρία βγαλμένη από το αμάξι;

γ) Με σύνδεση απευθείας στην μπαταρία ή στις συνδέσεις που έχει στον χώρο της μηχανής;
Καλύτερα είναι να είναι εκτός αυτοκινήτου και το μηχάνημα να είναι κάποιο σύχρονο που κάνουν αναζοωγώνηση στην μπαταρία και γενικός την συνηφέρουν κάπως

Και για να κάνουμε μια σούμα στο τέλος δεν θα πρέπει να ξεχνάς το ενδεχόμενο ότι σε περίπτωση που μείνεις και βάλεις με καλώδια μπροστά το αυτοκίνητο ενδέχεται αν δεν τηρήσεις ακριβώς το πως πρέπει να συνδέεις τα καλώδια (ή ακόμα και αν τα τηρήσεις σωστά )να κάψεις κανένα εγγεφαλάκη στο αυτοκίνητο και η ζημιά να είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από ότι θα έβαζες την πιο φτηνή του εμπορίου για να κάνεις την δουλειά σου αλλά χωρίς ζημιά.

Μου είχε τύχη μετά πού έδωσα ρεύμα σε αυτοκίνητο κάηκε η σιντιέρα η το ράδιο δεν θυμάμαι γιατί έχουν περάσει χρόνια και το κόστος ήταν πάνω από 500 €

ορίστε και αυτό που έχω εύκαιρο στο τηλ μου όταν έρχεται η ώρα σε οποιοδήποτε όχημα να μην κάνω ξανά ζημιά σε κάτι

Μπαταρια
Αφαιρεση αρνητικο πρωτα
Τοποθετηση θετικο πρωτα

άν χρειαστεί ποτέ να βάλεις το δικό σου αυτοκίνητο με καλώδια να έχεις την υπομονή μετά που θα τα συνδέσεις να έχεις την θέση διακόπτη στο δύο και να το αφήσεις αρκετή ώρα έτσι για να πάρει ρεύμα η μπαταρία αρκετό πρίν πατήσεις την μίζα, έτσι θα χρειαστεί να περάσει λιγότερο ρεύμα από το καλώδιο την στιγμή που δίνεις την μιζιά
(εννοείτε ράδιο σιντιά ναβιά πρέπει να είναι κλειστά για ευνόητους λόγους)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 28-12-16 στις 23:11
Απάντηση με παράθεση