Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 11-09-18, 16:27
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Αν και κατ αρχάς συμφωνώ με το ερώτημα γιατί να βάλει κανείς μικρότερη τάπα και, συνεπώς και με τους προλαλήσαντες, ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει μάλλον είναι να ξαναμπεί η σωστή τάπα και μετά να δούμε αν υπάρχει άλλο πρόβλημα, το αν είναι από την τάπα η διαρροή δεν μπορεί να φανεί με κάποια υπομονή-αναμονή, με ζεστό μοτέρ σε λειτουργεία και παρακολουθώντας με το καπώ ανοιχτό?
Ώστε να ξέρουμε ότι όντως είναι θέμα τάπας ή πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε πού πάνε τα "νερά" (ψυκτικό υγρό) που διαφεύγουν?

Πάντως σε πρόσφατη δική μου εμπειρία, το ψυκτικό διέφευγε από τη φλάντζα και δεν φαινόταν "σαπουνάδα" στα λάδια γιατί ελάχιστο ανακατευόταν με αυτά, καθώς το μεγαλύτερο μέρος έφευγε κατευθείαν μέσω αναθυμιάσεων, οπότε ενώ χανόταν ψυκτικό, δεν βλέπαμε κάτι στο λάδι, μέχρι που το πρόβλημα "χόντρυνε"
(Αυτά για εμένα ξαναλέω, που ΚΑΙ ρήγματα είχα στο μπλοκ ΚΑΙ φλαντζαρισμένο μοτέρ), κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εδώ πιθανότατα με τη σωστή τάπα θα λυθεί και το πρόβλημα, οπότε ναι μάλλον από αυτήν θα ξεκινούσα κι εγώ
Απάντηση με παράθεση