Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #196  
Παλιά 06-11-14, 00:05
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ναι συμφωνω οπως τα λες ειναι, η ανεση δεν ειναι ουτε ηταν προτεραιοτητα των μπιμμερ. και φυσικα αν θες μια καποια ανεση τοτε πας σβηστος σε 16" και τιποτα αλλο.
εγω, μετα απο οτι συνδυασμους εκανα, ειδα οτι τα καρουμπαλα των ελληνικων δρομων δεν θελουν τα runflat. οπως ξανασχολιασα, στο μελλον θα ξανα-προτιμησω εμπρος συμβατικο κ πισω rf. εκτος κι αν βαλω συμβατικο ποτενζα πισω που το θεωρω το πιο σκληρο.
γενικα πρεπει να παιξεις πολυ και με πιεσεις στα rf να δεις τι γινεται υποφερτο. εξω αγγλια ολοι μα ολοι μιλουσαν για υψηλες πιεσεις στα rf. απο συγκεκριμενα σημεια που περνουσα καθε μα καθε μερα και με ενοχλουσαν οταν ειχα τα rf potenza με νορμαλ πιεσεις που προτεινει το ταμπελακι μου (30-34) ξενερωνα τη ζωη μου κυριολεκτικα ενω οταν περνουσα απο τα ιδια σημεια με 120d m-sport παλι με rf potenza ηταν σαν μαγικο χαλι. ο ασσος ομως ειχε 40+ πιεση, οπως κ παρα πολλοι αλλοι. οταν μετα απο μηνες αποφασισα να βαλω κι εγω 40αρα πιεση πραγματικα ειδα αλλο αμαξι κ περνουσα τις ιδιες κακοτεχνιες σαν να μην υπηρχαν. φυσικα δεν εννοω οτι εγιναν ως δια μαγειας συμβατικα αλλά υπήρξε τρομερη διαφορά.
τον μ-σπορ ασσο τον οδηγησα -εξω- και με pirelli rf και η ανεση ηταν ενα τικ καλυτερη αποτι με τα potenza, που και με τα τελευταια, το 120d msport ηταν παντα αρκετα καλυτερο σε ανεση αποτι η δικη μου απλη 320ι.
γενικα ολοι μιλουν για βελτιωση των rf οποτε αναμενουμε.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση