Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 10-04-09, 11:50
NikosFindas Ο χρήστης NikosFindas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Μηνύματα: 29
NikosFindas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Τό write up δεν κουρασε καθόλου. Αντιθέτος ειναι αρκετά κατατοπιστικό.
Θα ήθελα να μου εξηγούσες τον όρο base-line δυναμομέτρηση για να το καταλάβω καλύτερα.
Αυτό που με χάλασε δεν ήταν τα νούμερα που εδειξε δυναμόμετρο αλλα τα νούμερα που έδειξε σε σύγκριση με τα νούμερα που πιάνουν άλλα μαμά Μ3 που διαβάζω, από την στιγμή που ξέρω ότι έχω ένα καλό αμάξι από πλευράς συντήρησης, προβλημάτων κλπ και απο πλευράς επιδόσεων στο δρόμο με άλλα αμάξια παρόμοιας θεωρητικής υποδύναμης.
Και επι την ευκαιρία, να χαίρεσαι το αμάξι που έχεις στο γκαράζ. Ελπίζω να είναι το επόμενο μου.
Κουκλάρα...
Να σε ευχαριστήσω για τα σχόλια σου.Πραγματικά ειμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από την επιλογή του Μ3.Σου την Συστήνω ανεπιφύλακτα(...και έχε κατα νου οτι απο τα χεράκια του ομιλητή έχουν περάσει Porsche και άλλα πολλά....).

Baseline είναι επί της ουσίας η αρχική μέτρηση που θα πάρεις απο το αυτοκίνητό σου σε εργοστασιακή μορφή(δλδ χωρίς καμία περαιτέρω επέμβαση σε μηχανικά μέρη ή στο σύστημα μετάδοσης.) Το νούμερο αυτό για τους λόγους που προανέφερα θα έχει μια συγκεκριμένη απόκλιση από τους Εργοστασιακούς ισχυρισμούς. Δεν μελετάμε την ακρίβεια που θα έχει το νούμερο λοιπόν...αλλά το κατά πόσο μεγαλύτερο θα είναι αυτό,όταν θα κάνεις μια Βελτίωση.Εάν ,υποθετικά μιλώντας λοιπόν, εχεις ενα νούμερο 100 Baseline και με μια εξάτμιση μετρήσεις 110 έχεις gain +10 hp.Αυτά τα δέκα λοιπόν τα προσθέτεις στην στην ανακοίνωση του κατασκευαστη αναφορικά με την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου (π.χ. 343 + 10 = 353 hp)που είναι και η ακριβέστερη καθότι άλλο BMW και άλλο το δυναμόμετρο της γειτονιάς.)

Συμπερασματικά λοιπόν έχε κατα νού οτι τα νούμερα ,στα Δυναμόμετρα εκτός εργοστασίου και ιδιαίτερα στα ατμοσφαιρικά( αυτο διότι το turbo παράγει-ανακυκλώνει -πρεσάρει αέρα στον κινητήρα ενώ το ατμοσφαιρικό περιμένει απ έξω να του έρθει)είναι αυθαίρετα.
Απάντηση με παράθεση