Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 06-08-08, 12:08
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα.
Αλλα εμενα κατι μου λεει οτι ειναι αισθητηρας στρωφων (στροφαλου). Οταν κανει το ρεταρισμα, τρεμοπαιζει και η βελονα του στροφομετρου? Κανει σαν να ειναι στον κοφτη ?
Αν ναι, ριξε λιγο σπρεϊ επαφων στην φυσσα του. Αλλιως αλλαξε τον.

Αν κανει το ρεταρισμα μετα απο πολυ ωρα σε κινηση ή μετα απο σκισιμο του μοτερ, τοτε ειναι πολλαπλασιαστης που οταν υπερ θερμανθει τα παιζει και δεν μπορει να κρατησει ρευμα. Στην περιπτωση αυτη αλλαγη το συντομοτερο γιατι μπορει να σου καψει και το κυκλωμα της αναφλεξης (ηλεκτρονικη) που ειναι μεσα στον εγκεφαλο του αυτοκινητου και δεν επισκευαζεται. Ο λογος ειναι οτι οταν ενα πηνιο υπερθερμαινεται, βραχηκυκλωνει και η ωμικη του αντισταση πεφτει στο 0 ohm και τραβαει τρελο ρευμα απο την αναφλεξη.
Και οι εξι ηλεκτρονικες ειναι μεσα στον εγκεφαλο με την μορφη mosfet (ολοκληρωμενο κυκλωμα) και δεν αλλαζουν.
Για οσους εχουν δει ανοιχτο εγκεφαλο, ειναι αυτα που ειναι βιδωμενα πανω σε ενα χοντρο κομματι αλουμινιο για ψυξη.
SUPERCHARGER που είναι αυτή η φύσα που μου γράφεις; Για να σε βοηθήσω ακόμη περισσότερο για την διάγνωσή σου, μιας και απ’ ότι φαίνεται γνωρίζεις πολύ καλά το θέμα, όταν μου κάνει το πρόβλημα δεν τρεμοπαίζει τίποτα, απλά το στροφόμετρο είναι σχεδόν στις 500 στρ. Σχετικά με την κίνηση που μου γράφεις, ούτε στην κίνηση μου το κάνει ούτε μετά από σκίσιμο! Το κάνει όταν το βάζω μπροστά και το κάνει όταν είναι κρύο, ανεξάρτητα αν έχω να το βάλω 5 μέρες ή 5 ώρες. Την ώρα που κάνει το πρόβλημα, σβήνω- ανοίγω διακόπτη περιμένω μερικά δεύτερα βάζω μπροστά και δουλεύει μια χαρά. Επίσης θέλω να τονίσω ότι όταν αποφασίζει να μου κάνει το τρελό ρετάρισμα την ώρα που πατάω μίζα το μοτέρ το νιώθω ότι γυρνάει τρελά δηλαδή χωρίς συμπίεση, κάτι το οποίο έχουμε ελέγξει και είναι αρκετά ικανοποιητική σε όλους τους κυλίνδρους.
Ένας μηχανικός που πρόσφατα με έγδαρε ελαφρός (αλλάζοντάς μου, μπεκ, αντλίες κλπ. χωρίς να χρειάζεται τελικά) μου είπε όταν του το πήγα και του είπα ότι μου κάνει ξανά τα ίδια ότι μπορεί τελικά να είναι οστήρια. Σε άλλο μηχανικό που ρώτησα αν ισχύει, το απόρριψε και μάλιστα μου είπε ότι σε αυτό το μοτέρ οστήρια κοιτάς μετά τα 300.000 km.

Κάποιος φίλος μου είπε για βαλβίδα ανεπιστροφής καυσίμου, ισχύει κατά την γνώμη σου αυτό;
Πριν αλλάξω αντλία βενζίνης, όταν το έκανε δεν έστρωνε αμέσως με το πρώτο off-on, αλλά μπορεί να χρειαζόταν να σβήσω και να ξαναβάλω αρκετές φορές, μετά την αλλαγή της αντλίας βενζίνης όταν μου κάνει το πρόβλημα σβήνω και ξαναβάζω και είναι οκ, δεν ξέρω αν όλα αυτά έχουν σχέση, απλά σας γράφω όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ για να βγάλουμε άκρη.

Άσχετο, πέρυσι έκανα και "τσιπάρισμα" στο συνεργείο που σας είπα ότι με έγδαρε, μου είπε ότι θα μου δώσει περίπου 25 ίππους αυτό και το πλήρωσα 500 ε. Όντως είδα διαφορά μετά τις 3000 στρ. αλλά το πρόβλημα εξακολούθησε το ίδιο.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση