Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-02-10, 23:07
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Βαρκελώνη 31/1/2010 – 3/2/2010

Απόγευμα αργά φτάνουμε Βαρκελώνη στο ξενοδοχείο Caledonian 3 αστέρων όπου το 5άστερο που έμεινα την Πρωτοχρονιά στην Χαλκιδική δεν είναι καλύτερο από αυτό εδώ. Άσε που το δωμάτιο κόστιζε 95 Ευρώ μαζί με στάθμευση σε απέναντι συνεργαζόμενο κλειστό γκαράζ (κάπου 20 Ευρώ έκανε μόνο το γκαράζ) και το πρωινό είχε λαγούς και πετραχίλια. Το ξενοδοχείο αυτό είναι επιλογή που συνιστώ ανεπιφύλαχτα. Έχει τρομερά δωμάτια, δωρεάν πολύ γρήγορο ιντερνετ, είναι στη διάσημη gran via και 5-10 λεπτά με τα πόδια είσαι στη διάσημη plaza de catalunya και στην κοσμική οδό las ramplas που σε πάει στη παραλία στο άγαλμα του Κολόμβου και πάνω της έχει εκατοντάδες μαγαζιά ενώ αριστερά της είναι η πανέμορφη Γοτθική περιοχή (μεσαιωνική Βαρκελώνη).
Στη Βαρκελώνη δεν θα δείτε πουθενά τη λέξη Ισπανία αλλά πάντα την λέξη Καταλονία ότι και να αφορά αυτό και ότι και να σημαίνει αυτό…

Τα ταξί όλα seat με TOM TOM και τα περιπολικά επίσης seat.

Μετά απο ένα περίπατο μέχρι τη παραλιακή και τη Γοτθική περιοχή τη πέσαμε για ύπνο αφού μετά τα Ιταλικά μεσημεριανά σάντουιτς που όρεξη για φαγητό!.

Προτείνω την χρήση τουριστικού λεωφορείου όπου με 29 Ευρώ για 2 ημέρες σε πάει παντού και στα λέει όλα (φοράς ακουστικά). Υπάρχουν 2 διαδρομές. Τη μια μέρα κάντε την Ανατολική διαδρομή και την άλλη μέρα τη Δυτική. Το λεωφορείο είναι ανοιχτό από πάνω όπως στις περισσότερες πρωτεύουσες και σταματάει έξω από τα αξιοθέατα ενώ έχει το αργότερο κάθε 10 λεπτά.

Οπωσδήποτε να πάτε στο Ισπανικό χωριό όπου σε 48.000τμ έκταση βλέπετε όλη την Ισπανία, στο καμπ νοου και στο μουσείο της Μπάρτσα, στο λόφο Μονζουίκ και στο βουνό τιμπιντάμπο με την απίστευτη θέα, στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις, τη plaza Espana, στο ζωολογικό κήπο όπου μπορείς να νοικιάσεις ηλεκτρικό αμάξι για να τον δεις. Τα υπόλοιπα αξιοθέατα (πολλά από τα οποία έργα του Γκαουντι και του Πικάσο) μπορείτε να τα δείτε χωρίς να κατεβείτε από το λεωφορείο.
Μη ξεχάσετε να περπατήσετε στην plaza catalunya, τη Γοτθική περιοχή, τη las ramplas και το λιμάνι όπου έχει και τελεφερίκ για το λόφο Μόνζουικ, ενυδρείο, το άγαλμα του Κολόμβου με ύψος 75 μέτρα, τη Μαρίνα και γενικά είναι το πιο ωραίο λιμάνι όπου μπορείς να δεις αφού φτιάχτηκε όπως είναι σήμερα για τους Ολυμπιακούς αγώνες.

Αν σας αρέσουν τα ψώνια το λεωφορείο σε πάει και στο εμπορικό κέντρο του Ντιάγκοναλ, όπου χωρίς υπερβολή είναι χαλαρά το μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο όπου έχω δει με 300+ μαγαζιά, ξενοδοχείο, διάφορα σινεμά, 3500 θέσεις πάρκινγκ, γραφεία κτλ κτλ

Φυσικά δεν υπάρχει λακκούβα ούτε για πλάκα και δεν είναι αστείο αυτό, ενώ επίσης δεν είδα κίνηση, κορναρίσματα, παράνομα παρκαρισμένα μηχανάκια ή χωρίς κράνος ενώ η σήμανση και η γραμμές στους δρόμους είναι άψογες σε όλα τα σημεία.
Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και η διαχείριση απορριμμάτων με κάδους ανακύκλωσης που έλαμπαν από καθαριότητα σε όλα τα σημεία.

Διανυκτέρευσα στη Βαρκελώνη την Κυριακή, τη Δευτέρα και τη Τρίτη και αφού τα είχα δει όλα έφυγα προς Ιταλία τη Τετάρτη το πρωί ώστε να είμαι σχετικά κοντά στην Ανκόνα για την αναχώρηση του καραβιού την Παρασκευή το απόγευμα.

Να ξαναπώ ότι η Βαρκελώνη είναι πανέμορφη και τώρα πια ανήκει στις πόλεις που χαρακτηρίζω έναν αιώνα μπροστά από τις μεγάλες Ελληνικές.

εγώ στο καμπ νόου. έχω και άλλες με κασκόλ του θρύλου χιχιχιχ



Μουσείο Μπάρτσας





__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 07-02-10 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση