Θέμα: ΛΑΣΤΙΧΑ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 09-10-12, 21:25
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Nαι αλλά τα Falken είναι για το... .... . Είχα FK452 και ήταν ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει. Το μόνο θετικό που του βρήκα είναι ότι έχει αρκετά σκληρά πλαινά και είναι ανθεκτικό, τπτ παραπάνω. Τα Maxxis MA-Z1 που έχω τώρα καλύτερα είναι. Και κάτι άλλο...

Μην πληρώνεται τσάμπα το top μοντέλο ultra high perfomance ελαστικό της κάθε εταιρίας αν δεν υπάρχει πραγματικός λόγος. Καλύτερα η επιλογή σας να βασίζεται στο treadwear της γόμας που αναγράφεται στο προφίλ του κάθε ελαστικού. Όσο πιο μεγάλο είναι το treadwear, τόσο πιο σκληρή η γόμα. Παράδειγμα (από ελαστικά που είχα) :

Falken FK452, treadwear 320, πολύ σκληρή γόμα, για να δουλέψει ήθελε καλό ζέσταμα.
Maxxis MA-Z1, treadwear 280, πιο μαλακή γόμα, δουλεύουν καλύτερα σε καθημερινές συνθήκες.

Άλλο παράδειγμα :
Michelin Pilot Sport 3, treadwear 320 (ή 300, δε θυμάμαι καλά)
Michelin Primacy (τα τελευταία) : treadwear 240

To Primacy θα φθαρεί πιο γρήγορα, αλλά δουλεύει από κρύο.

Αν κάποιος είναι στροφάκιας φανατικός, τότε αξίζει να πας σε UHP ελαστικό, όχι τόσο για την πρόσφυση αλλά γιατί αντέχουν περισσότερο στα βασανιστήρια, και αν ζεσταθούν θα δουλέψουν καλύτερα από τα Primacy.

Tα semi slick μου, για να δώσω και ένα μέτρο σύγκρισης, έχουν treadwear 100.
Απάντηση με παράθεση