Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-04-07, 14:17
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση