Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 09-12-16, 13:53
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι ο φίλος το γράφει καθαρά ότι βρήκε νερά στον κινητήρα, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα να χάνει από κολάρο ή σύνδεσμο!

Πάντως τα νερά είναι ο καρκίνος των E46. Εγώ μετά από 3 παγούρια νερού, 2 ψυγεία και όλα (σχεδόν) τα κολάρα και τους συνδέσμους, εξακολουθώ να χάνω αντιψυκτικό (βλέπω και φωσφοριζέ στάλες στο γκαράζ) αλλά πλέον έχω βαρεθεί... Βάζω νερά και εξαερώνω κάθε 10 ημέρες και τέλειωσα...

Για την εξαέρωση πάντως, πρέπει να γίνεται ξεβιδώνοτας και τη μικρή τάπα στα δεξιά του παγουριού. Γεμίζεις με παραφλού μέχρι να χυθεί από την μικρή τάπα και ταυτόχρονα να μην κάνει φουσκάλες από την μεγάλη. Τότε κλείνεις και τις δύο... Προσοχή στη μικρή κατσαβιδένια τάπα γιατί σπάει για πλάκα... Υπάρχει κάπου στο φόρουμ και η σχετική διαδικασία. Το ότι χάνει η μεγάλη τάπα δεν το έχω ξανακούσει, αλλά δεν μου φαίνετια και απίθανο...
Οπως είσαι μέσα στο μοτέρ απο κάτω....
Κοίτα τέρμα κάτω δεξιά στο ψυγείο νερού..
Εχει έναν αισθητήρα.. Πράσινος είναι..
Απο εκεί στα χάνει..
Και τα χάνει μόνο όταν κάνει αποθέρμανση το μοτέρ
(όταν σβήνεις το μοτέρ, ανεβαίνει στο εσωτερικό κυκλωμα η θερμοκρασία / πίεση και αυτή η βλακεία χάνει νερό.. και το χάνει μόνο τότε.. Μετά σταματάει όταν πέσει η πίεση..)
και επειδή η θέση είναι τέτοια, δεν κάνει σημαδι, γιατί στάζει κάτω..!!
Οπως κοιτάς το αμάξι απο μπροστά, αριστερά δεν βλέπεις το νερό??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση