Θέμα: RX8
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 08-07-11, 16:43
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Εγώ πάλι πιστευώ πως το ρχ8 είναι ένα πολύ καλό συνολικά αυτοκίνητο με ιδιαίτερα προσιτή, γι'αυτά που προσφέρει, τιμή, με μόνο αρνητικό τον κινητήρα του που το χαντακώνει.

Δεν πιστεύω πως φταίει εξ'ορισμού ο κινητήρας και η τεχνολογία του, αλλά όταν κάποιου δεν του περισσεύουν τα τρελά λεφτά για να χώνει στο αυτοκίνητο, μόλις δει τις υψηλές καταναλώσεις βενζίνης (+4-5 λίτρα στην πόλη από ένα δίλιτρο ατμοσφαιρικό και παραπάνω και από τρίλιτρο), τις επιδόσεις που για τα άλογα δεν είναι και τρελές (όχι πως είναι αργό το αυτοκίνητο αλλά κυρίως ο μικρός κινητήρας με τα 192 άλογα τρώει καρότσια από τα περισσότερα gt, ούτε καν gti) και φυσικά κάτι ανακατασκευές στα 100-150.000 χλμ, είναι λογικό να πάθει ένα σοκ και να ξεφορτωθεί το αυτοκίνητο όσο όσο.

Για τα παραπάνω όμως ΔΕΝ φταίει το αυτοκίνητο που εξ'όρισμού είναι ειδική κατασκευή, αλλά ο ιδιοκτήτης που δεν κατάλαβε τι ακριβώς αγόρασε και δεν τα είχε υπολογίσει όλα αυτά προκαταβολικά.
Οι ενσυνείδητοι κάτοχοι είναι λογικό να είναι ευχαριστημένοι με το αυτοκίνητο αυτό αφού ήξεραν γιατί το αγόρασαν και φυσικά, απολαμβάνουν το άψογο στήσιμο, την ψαρωτική εμφάνιση και πολλά ακόμα που προσφέρει το ρχ8.

Τώρα για τις χαμηλές τιμές κοροϊδευόμαστε ρε παιδιά?
Κι εγώ την 320 40+ χιλιάρικα την πήρα πριν 4 χρόνια και αν την πουλήσω τώρα 23 θα'πρεπε να είμαι ευτυχισμένος (άλλο που δεν την αποχωρίζομαι με τίποτα).
Το 1200άρι agila της μάνας μου όμως που είναι 2 περίπου ετών έχει χάσει μαξ 3,5χιλιάρικα σε μεταπώληση και κρατάει καλή τιμή (8-9 χιλιάρικα στο νερό).
Τι σημαίνει αυτό, πως το agila είναι καλύτερο αμάξι από ρχ και 3άρα?
Προφανώς και όχι, απλά η αγορά και η ζήτηση είναι που καθορίζει τις τιμές και αποκλειστικά κριτήρια αυτό τον καιρό είναι τα χαμηλά κυβικά και η επίσης χαμηλή κατανάλωση.
Όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα πάνε στον Καιάδα και εμείς με τις bmw "υψηλου" υποτίθεται κυβισμού το ξέρουμε πολύ καλά.

Από εκεί και πέρα, αν το ρχ8 είχε και μια έκδοση με τον κινητήρα του 3mps (με τα 260 άλογα) είναι βέβαιο πως θα είχε πολύ καλύτερη πορεία εμπορικά στη χώρα μας, ιδίως πριν λίγα χρόνια που τα κυβικά δεν ήταν τόσο στο στόχαστρο, αφού ο κινητήρας αυτός θα ήταν πιο κοντά σε αυτά που ζητάει ο μέσος οδηγός και δεν θα είχε τις ιδιοτροπίες των wankel (συχνό συμπλήρωμα λαδιών, ανακατασκευές κλπ).
Και πάλι όμως, το ρχ παραμένει ένα πολύ ιδιαίτερο και καθαρόαιμο αυτοκίνητο, που δεν πρόκειται να απογοητεύσει όποιον ξέρει γιατί το αγοράζει και είναι διατεθειμένος να πάει με τις ιδιαιτερότητές του.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση