Θέμα: RX8
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 09-07-11, 00:30
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισο να τα παρουμε απ την αρχη.

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ο wankel ειναι κακος κινητηρας. Αυτο που λεω ειναι οτι τεχνολογικα δεν εινια ανταγωνιστικος. Το μονο οφελος που εχει καποιος στην ελλαδα για να προτιμησει το rx-8 ειναι το χαμηλο κοστος σε τελη-ασφαλειες και το αριστο στησιμο του rx-8


Την αναφερω λοιπον την καταναλωση διοτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε τα αμαξια καθε μερα. Σε καθημερινο αμαξι η καταναλωση μας νοιαζει. Οποτε στο rx ειναι ενα μειον

Στο παραδειγμα με το ek9 τωρα: Ο Β16Β μπορει να στροφαρει 9000 ομως εχει πολυ πιο γεματες χαμηλομεσσαιες και οδηγιεται πιο ευκολα. Καιει κι αυτο αρκετα, ομως τα 12-13λ/100 στην πολη ειναι αισθητα λιγοτερα απο τα 15-17 του rx. Τωρα για αξιοπιστια στα honda νομιζω ειναι περιττο να μιλησω. Γνωριζω μερικα Β16 με 200.000 χλμ. Οι μονες συντηρησεις που εγιναν ειανι: λαδια φιλτρα μπουζι ρυθμιση βαλβιδων και ιμαντας. Μετα απο κει βεβαια παιζει και σε μας η πτωση αποδοσης σε αυτα τα χλμ.


Ξαναλεω οτι δεν εχω κομπλεξ με τους βανκελ και το rx-8. Για πιστα κανουν τρομερη δουλεια. Και στα χρηματα που ειανι τωρα αξιζει να το παρει κανεις σαν 2ο αμαξι για ξεκ@υλωμα αφου η ετησια επιβαρυνση σε παγια κοστη ειναι 600 ευρω. Τα υπολοιπα ειναι βενζινες,

Πριν παρω τη μηχαναη το εψαχνα καλα το rx-8. Ομως τοτε δεν επαιζε υγραεριο και για μενα ηταν ασυμφορες οι βενζινες του.


@rotaryPilot φιλε μου συμφωνω οτι ο βανκελ μπορει να φτασει 120.000 και 160.000 χλμ. Το θεμα μου ειανι αν εχει εργοστασιακη αποδοση σε αυτα τα χλμ. Διοτι αν χανει συμπιεση απο τον εναν ροτορα και αποδιδει τα 160 αλογ απο τα 190 τοτε δεν βλεπω το νοημα. Οκ μπορει να κινηθει αλλα μπορει να προσφερει συγκινησεις οπως πρωτα?

ΥΓ Απο χθες εχω ξετρυπωσει το φορουμ τους και διαβαζω... Μπριζωθηκα με το πλυντηριακι

ΥΓ2 επιτελους εγινε και η κοντριτσα! Μηπως το civic ηταν ενα με 14αρες και toyo r888 ? μεγαλο λαμογιο ο τυπος...
Μ'αυτά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!!!


ΥΓ: BRAP BRAP BRAP BRAP BRAP
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση