Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 19-09-04, 10:06
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Γεια σας!

Σχετικά με τα φρένα. Κατά την ταπεινή μου άποψη, τα φρένα από τα Μ3 σας, προκαλούνε τους κραδασμούς στο τιμόνι, μετά από σκληρή χρήση, η οποία συνεπάγεται και την αύξηση της θερμοκρασίας. Επιπλέον, η θερμοκρασία μεταξύ των αριστερών και δεξιών δίσκων, μπορεί να διαφοροποιείται αρκετά, αν η διαδρομή που διανύουμε, έχει περισσότερες στροφές μίας φοράς (π.χ. αν έχει πιο πολλές αριστερές ανοιχτές, πρίν τη στροφή πατάμε συνήθως φρένο, και οι δεξιοί τροχοί διανύουν μεγαλύτερη απόσταση, οπότε και οι δεξιοί δίσκοι θα φρενάρουν πιο πολύ). Όσο και να μας φαίνεται περίεργο, ένα δυνατό φρενάρισμα από 180χλμ (π.χ.), είναι αρκετό για να κοκκινήσουν οι δίσκοι (δοκιμάστε το με ένα φίλο σας, που θα κάθεται στο δρόμο, βράδυ). Έτσι, και το φαινόμενο που ανέφερε ένας φίλος σε ένα compact, που στρίβει το τιμόνι ελαφρώς, πιθανότατα οφείλεται σε διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ αριστερών/δεξιών δίσκων/ελαστικών.

Ο συντελεστής τριβής σε υλικά τριβής όπως δίσκοι/τακάκια, εξαρτάται άμεσα από τη θερμοκρασία. Οι περισσότεροι ξέρετε ότι τα αγωνιστικά φρένα, θέλουν υψηλή θερμοκρασία για να αποδώσουν και όταν είναι κρύα δεν φρενάρουν. Έτσι και τα απλά, εάν ζεσταθούν πολύ, δεν αποδίδουν...

Τώρα, για τις τάπες. Όλα τα E46 έχουν κλειστές τάπες στους αεραγωγούς για τα φρένα (σε αντίθεση με το Ε36). Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ενδεχομένως να θέλουν υψηλότερη θερμοκρασία λειτουργίας για τα νέα φρένα των Ε46. Όμως, αυτό δεν ταιριάζει και τόσο στις θερμοκρασίες της χώρας μας. Οπότε, βρίσκω πολύ σωστή την κίνηση να βγάλετε τις τάπες (στο κόμπακτ μου, αγοράστηκε το 2000, και σε μία εβδομάδα, βγάλαμε τις τάπες). Όσο για το φιλτροκούτι της Μ3. Άν δεν κάνω λάθος, η Μ3 έχει το ram-air (το οποίο δεν είναι και τόσο aggressive, απλά κρύο αέρα φέρνει σε όλες τις bmw, πλήν της CSL) εμπρός στην μετώπη, και πέρνει αέρα κάτω από τα νεφρά. Οπότε, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τον αέρα στο φιλτροκούτι.

Θα ρωτήσω και τον προσωπικό μου τεχνικό ( ), να σας πω και τη δικιά του άποψη.
Απάντηση με παράθεση